Stalin "poprawił" konstytucję Polski Ludowej

  

22 lipca 1952 roku Sejm uchwalił konstytucję Polski Ludowej. Wcześniej sam towarzysz Stalin naniósł na projekt kilkadziesiąt poprawek. Konstytucja ta przetrwała do 1989 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej Związek Sowiecki uzależnił państwo polskie i narzucił mu swój porządek. Moskwa zrobiła to jeszcze bardziej perfekcyjnie wobec świata i o wiele bardziej okrutnie wobec Polaków niż swego czasu car. Mordując niepokornych polskich patriotów, wiernych legalnemu rządowi w Londynie, sterowała polskim życiem politycznym. Wykorzystywała do tego uległych sobie komunistów.

Po sfałszowanych w 1947 r. wyborach Sejm przyjął nazwę konstytucyjnego i dwa lata później faktycznie zaczęto prowadzić prace nad nową konstytucją. Polska Ludowa nie mogła przecież funkcjonować w oparciu o sanacyjną konstytucję kwietniową. Wzorując się na jedynie słusznej konstytucji stalinowskiej z 1936 r., przygotowano wstępny projekt ustawy zasadniczej i oczywiście wysłano go do Moskwy

Towarzysz Stalin naniósł kilkadziesiąt poprawek i dopiero wtedy dokument ten mógł zostać pokornie przyjęty przez polskich towarzyszy. W dniu 22 lipca 1952 r. Sejm uchwalił konstytucję Polski Ludowej.

Zarówno konstytucja sowiecka z 1936 r., jak i ta z 1952, zawierały w treści wiele demokratycznych sformułowań, łącznie z zasadą trójpodziału władzy. W tym fałszu tkwiła właśnie istota systemu sowieckiego. Treść dokumentów konstytucyjnych mieściła się jak najbardziej w przyjętym na świecie kanonie demokratycznym. 

Praktyka wyglądała zupełnie inaczej. Władza, czyli ośrodek decyzyjny w systemie komunistycznym, znajdowała się w rękach I sekretarza partii i Biura Politycznego. Konstytucja stalinowska stanowiła jedynie element „dekoracyjny” w ów system wkomponowany. Przetrwała ona zresztą w Polsce, z niewielkimi zmianami, do 1989 r. W 1976 r. wpisano do niej złowieszczy zapis o przyjaźni z ZSRR.

Cały artykuł Małgorzaty Gmurczyk-Wrońskiej i Andrzeja Wrońskiego o polskich konstytucjach w XIX i XX wieku do przeczytania w aktualnym tygodniku "GP"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Tygodnik Gazeta Polska
Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl