Hipokryzja poseł Pasławskiej

  

Dzisiejszy dzień z całą pewnością przejdzie niestety do historii. Dziś naruszając zasadę trójpodziału władzy wracamy  do ustroju PRL – powiedziała Urszula Pasławska, wiceprezes PSL. Polityk zabrała głos podczas przyjmowania przez Sejm poprawek senackich do ustawy o TK.
 
Dziś gorąca debata w Sejmie. Pogróżki w wykonaniu Nowoczesnej. 

Głos zabrała wiceprezes PSL Urszula Pasławska odnosząc się do komunistycznego święta 22 lipca.

Dzisiejszy dzień z całą pewnością przejdzie niestety do historii. Dziś naruszając zasadę trójpodziału władzy wracamy  do ustroju PRL. Do konstytucji z 1952 r., która  wskazywała na Sejm jako najwyższy i jedyny organ władzy, gdzie sądy miały jedynie stanowić zabezpieczenie władzy ludowej. W jakim dniu to robicie. W bardzo symbolicznym. 22 lipca to przecież najważniejsze święto Polski Ludowej

– powiedziała.

Sala zaczęła protestować, lecz ona ciągnęła dalej.

Ja nie mam nic wspólnego i z ZSL-em z PRL-em. Dzięki posłom PiS historia zatacza koło

– mówiła i przytoczyła Karola Marksa.

Jak mówił klasyk tamtej epoki historia może wrócić tylko jako farsa albo jako tragedia

– skończyła poseł. 
 
Wiceprezes PSL pominęła jednak fakty, które przypomniała w ub. miesiącu Gazeta Polska. Jej ojciec był członkiem ZSL-u a po 1990 r. działał w PSL-u. W 1973 r. chciał zwiększyć swój wkład w umacnianie ustroju socjalistycznego. Zgłosił się do sztabu Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Został członkiem ORMO deklarując potrzebę pomagania milicji w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl