W ciągu ostatniej dekady liczba chińskich pracowników pracujących w Stanach Zjednoczonych dramatycznie wzrosła. Trend ten jest związany z wybuchem przejęć amerykańskich firm przez chińskich rywali-podaje amerykański portal money.cnn.com.

Widzimy ogromny wzrost” powiedział Bernard Wolfsdorf, założyciel i partner zarządzający w kancelarii prawnej zajmującej się imigracją. 

Chińskie firmy inwestują bardzo silnie w Ameryce i przenoszą kluczową kadrą kierowniczą i pracowników.” - dodaje.

Tylko w 2015 roku przyznano 10258 wiz ze specjalnej z serii L dla chińskich pracowników i członków ich rodzin. To ponad czterokrotnie więcej niż w 2005 roku. Wiza L-1 pozwala amerykańskim i zagranicznym firmom przenieść pracowników do Ameryki. Jest ona również szansą dla pracowników, aby sprowadzić również ich rodziny.

Chińskie firmy na transakcje i inwestycje w USA wydały w ubiegłym roku 17 mld dolarów. W tym roku jest już to 29,4 mld dolarów, a to dopiero półmetek - podaje amerykański portal.

- W wielu przypadkach chińskie firmy w Ameryce decydują się na zatrudnianie swoich obywateli-powiedział Ron Klasko, partner zarządzający w Klasko Immigration Law Partners w USA


Wielu Chińczyków jest zainteresowana ucieczką z Chin dlatego programy wizowe w Stanach Zjednoczonych i innych krajach są przetłoczone. Otrzymanie zielonej katy czy pierwszej wizy jest jednym ze sposobów ucieczki przed zawirowaniami politycznymi i gospodarczymi w kraju ale jednocześnie szansą dla dzieci, które zyskują dostęp do lepszej edukacji-pisze portal.

Departament Stanu USA ogłosił, że w wyniku dużej liczby wydanych wiz, które zbliżają się do zaplanowanych rocznych limitów niedługo przerwie przyjmowanie wniosków od chińczyków w tym roku.

Cięciami zostaną objęte wizy EB-1, które mają pomóc osobom z niezwykłymi zdolnościami dostać pracę w USA oraz wizy dla inwestorów EB-5, które uprawniają do stałego pobytu na terenie USA obcokrajowcom, którzy zainwestują w kraju przynajmniej 500 tys. dolarów - czytamy na money.cnn.com.

Liczba wiz przyznawanych corocznie chińczykom w ramach programu inwestorów wzrosła z kilkudziesięciu dziesięć lat temu do 8,156 w 2015 roku.

- Spodziewamy się, że liczby te będą nadal wzrastać. Inwestorzy próbują zdarzyć przed planowanymi zmianami w programie wizowym USA-powiedział Klasko.