Ślubowanie w Sejmie złożył nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek. "Musimy pamiętać o tym dziedzictwie wolności. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą" - mówił po złożeniu ślubowania nowy prezes IPN.
 
Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl za poparciem kandydatury dr. Jarosława Szarka na prezesa IPN w sejmowym głosowaniu opowiedziało się 256 posłów. Przeciw kandydaturze głosowało 166 posłów, a 13 wstrzymało się od głosu.
 
Platformie Obywatelskiej nie udało się zablokować kandydatury dr. Szarka. PO nie podobała się wypowiedź historyka w sprawie mordu w Jedwabnem. A co Szarek powiedział podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości? "Odpowiedzialność w pełni za tę zbrodnię pada na niemiecki totalitaryzm".   

- Trzeba pokazać nurt narodowej zdrady od Komunistycznej Partii Polski po Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą - mówił podczas przesłuchania dr Szarek.    

 Wcześniej Jarosława Szarka na prezesa IPN rekomendowało po przesłuchaniu wszystkich kandydatów Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

- Z honorem przyjmuję i dziękuję za powierzenie mi tego zaszczytnego obowiązku pełnienia funkcji prezesa IPN. Pamiętam pracę ze śp Januszem Kurtyką – mówił w Sejmie nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosław Szarek.

 
Po złożeniu ślubowania prezes IPN przypomniał, że to właśnie w sierpniu przypada wiele ważnych dla polskiej historii rocznic m.in. Rocznica wymarszu Kompanii Kadrowej, Bitwy Warszawskiej,  Powstania Warszawskiego i narodzin „Solidarności”.

- Musimy pamiętać o tym dziedzictwie wolności. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą.  [...] Spotkajmy się razem, przybądźmy do Gdańska, miasta wolności i spotkajmy się 28 sierpnia na pogrzebie Danuty Siedzikówny „Inki” zamordowanej przez komunistów.  Ona prosiła o przekazanie jej babci słów: „Zachowałam się jak trzeba”. Dzisiaj Polska tego „zachowania jak trzeba” też potrzebuje – mówił dr Jarosław Szarek.

Jarosław Szarek urodził się w 1963 roku. Historyk, publicysta, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktorski z historii uzyskał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2011 na podstawie pracy pt. Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970–1980, przygotowanej pod kierunkiem Ryszarda Terleckiego.
 
Publikował m.in. na łamach „Gazety Polskiej”, „Nowego Państwa” i „Gazety Polskiej Codziennie”.
 
Od 1981 współpracował z Miejską Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” w Czechowiczach-Dziedzicach. W czasie stanu wojennego uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę.
 
W latach 2009–2012 był członkiem rady programowej Radia Kraków (wraz z trzema innym członkami opuścił ją w proteście przeciwko nieprzyznaniu miejsca na multipleksie dla TV Trwam).
 
Pracownik Oddziału Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej (od 2000), autor artykułów naukowych, popularnonaukowych, wystaw historycznych, warsztatów dla nauczycieli i młodzieży, dodatków historycznych do prasy, organizator konkursów historycznych, scenariuszy programów popularyzujących historię itp. Współautor serii popularnonaukowej „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL” (2006-2010) oraz serii książek dla dzieci „Kocham Polskę” (2007-2016).
 
W 2007 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu prawdy o najnowszej historii Polski.