Odebrać ławkę białoruskiej noblistce

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z prośbą do władz Krakowa o zdjęcie z ławki na Plantach tabliczki honorującej Swietłanę Aleksijewicz.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z prośbą do władz Krakowa o zdjęcie z ławki na Plantach tabliczki honorującej Swietłanę Aleksijewicz. Białoruska laureatka Literackiej Nagrody Nobla powiedziała podczas spotkania z czytelnikami w Nowym Jorku, że Polacy „najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów w czasie II wojny światowej”, a księża na kazaniach wprost mówili: „zabij Żyda”.

Na to zniesławiające Polaków kłamstwo właściwie i adekwatnie zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego”, przypomniało też, że „podczas II wojny światowej karą niemieckich władz okupacyjnych dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci”. Ponieważ Swietłana Aleksijewicz nie wycofała się ze swoich haniebnych słów, ale potwierdziła je w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, uzasadnione jest pozbawienie jej zaszczytu posiadania ławki swojego imienia w Krakowie.

 

Źródło:

#Białoruś #Kraków #ławka #Swietłana Aleksijewicz

Jerzy Bukowski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo