W ramach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego na stronie www.1944.pl uruchomi od 1 sierpnia bazę danych ofiar cywilnych Powstania. Dzięki temu internauci będą mogli w szybki i łatwy sposób aktualizować oraz weryfikować dane, dotychczas eksponowane na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci”, którą można zobaczyć w parku Powstańców Warszawy.

Dzięki trwającym rok kwerendach i pracach archiwizacyjno-redakcyjnych oprócz imion i nazwisk ofiar cywilnych baza ta będzie zawierała datę i miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, a także datę i miejsce śmierci. Każdy, kto odwiedzi stronę www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach, a także aktualizować oraz poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, który padli ofiarą niemieckiego okupanta.

 Już teraz można odszukać nazwiska cywilów na poruszającej wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci”. Na 93 białych bryłach widnieje 57 189 nazwisk – to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim. Od zeszłego roku przybyły 1474 nowe nazwiska, a także dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując za dotychczasową pomoc i zaangażowanie mieszkańców Warszawy w doskonalenie projektu „Zachowajmy ich w pamięci”, zwraca się z prośbą o nieustanne uzupełnianie archiwów o nowe informacje: 

Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Zapraszamy również do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.


Dyrektor zaprasza również na Marsz Pamięci, 5 sierpnia, godz. 19: 

5 sierpnia, po corocznych oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.