- Zgodziliśmy się, że Unia Europejska jest wartością, której powinniśmy strzec, ale także i ją zmieniać. Grupa Wyszehradzka jest przygotowana do przedstawienia planu reform UE - powiedziała premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z liderami V4. 

W Warszawie odbyło się spotkanie premier Beaty Szydło z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem rozmów będą sytuacja w Unii Europejskiej po Brexicie oraz perspektywy reformy Wspólnoty.

Polska objęła prezydencje w gronie państw. Grupy Wyszehradzkiej.

Jesteśmy zgodni, że Brexit to sygnał ostrzegawczy dla Unii Europejskiej. Grupa Wyszehradzka będzie bardzo aktywna w procesie zmian, które stoją przed Unią Europejską. Mamy wspólną strategię i wspólną wolę do dalszego wzmacniania UE i dalszej pracy w Grupie. Chcemy poszukiwać tego, co łączy wszystkie państwa UE.  Kraje Grupy Wyszehradzkiej jest przygotowana do przedstawienia planu reform UE - powiedziała premier. 

Premier dodała, że bieżące wydarzenia pokazują, że instytucjonalna UE nie spełnia oczekiwań Europejczyków.

Jesteśmy zgodni, że UE musi wrócić do korzeni. Musi koncentrować się bardziej na sprawach obywateli, mniej na instytucjach – mówiła premier.

Zobacz przywitanie liderów V4