Dom, w którym aresztowano Inkę

  

Z niepozornego szeregowego domku przy ul. Wróblewskiego 7 w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, w nocy z 19 na 20 lipca 1946 roku, UB wyprowadziło aresztowaną Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Dziś odsłonięto pamiątkową tablicę umieszczoną na elewacji. 

Dom ten – mieszkanie sióstr Mikołajewskich – był konspiracyjnym lokalem AK. „Inka”, która została wysłana przez dowódcę do Gdańska po materiały medyczne, miała w nim przenocować. Niestety adres ten zdradziła bezpiece łączniczka „Łupaszki" Regina Żylińska-Modras, którą zatrzymano w kwietniu i skłoniono do współpracy.

Ponad miesiąc po zatrzymaniu na „Ince” wykonano wyrok śmierci.

To do właścicielek mieszkania dotarł gryps, którego ostatnie zdanie brzmiało: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

W domu przy ul. Wróblewskiego nadal mieszka córka jednej z nich – Barbara oraz wnuczka – Agnieszka. 

Wspólnota mieszkaniowa oraz lokalna Spółdzielnia Rzemieślnicza Metalowo-Elektrotechniczna Elexmetal w Gdańsku postanowiły oznakować specjalną tablicą dom, w którym „Inka” spędziła ostatnią noc przed aresztowaniem.

Na niewielkiej płycie umieszczono napis: 

W tym domu w nocy z 19 na 20 lipca 1946 r. została aresztowana Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-1946) sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej płk. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto pisał nowy program Prawa i Sprawiedliwości? Europoseł w radiowej rozmowie wymienił nazwisko

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet europoseł Adam Bielan, poinformował, że autorem dokumentu jest Rada Programowa, na której czele stoi wicepremier Piotr Gliński. - Oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy autoryzowali ten tekst - dodał Bielan.

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet Adam Bielan, europoseł Solidarnej Polski, został zapytany o to, kto jest autorem dokumentu.

- Rada Programowa od kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego, ale oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy, w tym przede wszystkim Jarosław Kaczyński, ten tekst autoryzowali

– stwierdził Bielan.

– Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu, jest postacią bardzo charyzmatyczną i to oczywiste, że w tym programie jest rozwiniętych wiele jego myśli, ale redagował to zespół pod przewodnictwem wicepremiera Glińskiego – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288093-zobacz-program-pis]

Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, "bez PiT dla młodych", obniżka CiT czy 13 emerytura.

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmy do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu".

[polecam:https://niezalezna.pl/288175-w-programie-pis-rewolucja-z-immunitetami-i-areszt-dla-posla-na-wniosek-prokuratora-generalnego]

Główny i największy rozdział to Państwo, który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa; przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna.

Czwarty rozdział to Wyzwania, czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl