Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Europejska ma się zająć Polską, a szczególnie nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Sytuację w naszym kraju na posiedzeniu kolegium Komisji Europejskiej nakreśli Frans Timmermans. Wcześniej Komisja informowała, że ma zamiar przyjrzeć się nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w kontekście procedury ochrony praworządności, którą wdrożono wobec Polski.

Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, strona polska skierowała już do Komisji Europejskiej oficjalną odpowiedź, w której szczegółowo nakreśla sytuację w kraju oraz informuje na temat prac nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

Tymczasem, choć nad ustawą cały czas pracuje jeszcze Senat, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muižnieks ostro skrytykował proponowane zmiany. Z kolei Komisja Wenecka z wydaniem oficjalnego stanowiska w tej sprawie poczeka na zakończenie prac legislacyjnych.

Zgodnie z unijnymi przepisami, jeśli tylko Komisja Europejska będzie miała jakieś zastrzeżenia, przekaże Polce swoje zalecenia z określonym czasem na ich realizację.

Podczas gdy Komisja Europejska tak wnikliwie bada kwestie praworządności w Polsce  nie czekając nawet na realizację zapowiadanych przez rząd postulatów, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chwalił praworządność w Turcji... tuż po zamachu stanu.

„Cieszę się, że dzisiaj rano Turcja wróciła do praworządności” - napisał na swoim koncie na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Nie umknęło to uwadze polskich internautów.

„Zwolnienie ponad 2700 sędziów to w Turcji walka o demokrację. W Polsce Andrzej Duda nie zaprzysiągł trzech i afera na całą Europę”

- podsumował jeden z nich.


 

CZYTAJ WIĘCEJ: Schulz cieszy się z praworządności w Turcji. O Polsce opowiadał, że doszło tu do zamachu stanu