Manewry Sea Breeze-16 rozpoczęte

  

25 okrętów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Turcji i Rumunii rozpoczęło dziś na wodach Morza Czarnego ćwiczenia pod kryptonimem Sea Breeze-16. NATO-wska operacja potrwa do 30 lipca br. i jest jednym z kluczowych przedsięwzięć, zaplanowanych na drugą połowę 2016 roku. 

W związku z wydarzeniami w Turcji, związanymi z próbą puczu wojskowego przeciwników władz w Ankarze, nie było wiadomo, czy jednostki z tego kraju zdecydują się na ostateczny udział w ćwiczeniach NATO. Wątpliwości rozwiał dziś Andrij Tarasow, wiceszef ukraińskiej marynarki wojennej, także uczestnika manewrów Sea Breeze-16. – Wojskowi z Turcji przybyli na ćwiczenia zgodnie z planem – powiedział dzisiaj w Odessie Tarasow. 

To właśnie Odessa jest miejscem, w którym rozpoczęły się ćwiczenia, do których desygnowano 25 okrętów.  W operacji NATO i państw partnerskich biorą udział jednostki z USA, Turcji, Rumunii i Ukrainy, a ponadto z Polski, Gruzji, Grecji, Bułgarii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Ogółem w ćwiczeniach, które potrwają do 30 lipca br., weźmie udział ok. 4 tys. żołnierzy. Do pomocy wojskowym oddelegowano również 20 samolotów i blisko 150 pojazdów opancerzonych.

Manewry Sea Breeze-16 są jednym z kluczowych przedsięwzięć operacyjnych NATO w drugiej połowie 2016 roku. Głównym zadaniem ćwiczeń jest przygotowanie skoordynowanych mechanizmów, do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. 

Tymczasem prokremlowskie media rozpoczęły kampanię, dyskredytującą ćwiczenia Sojuszu i państw partnerskich. W mediach w Rosji można znaleźć m.in. informacje, że uczestnicy manewrów narzekają na przygotowania ze strony ukraińskiej, która miała zaniedbać sprawy techniczne jednego ze swoich okrętów, uczestniczącego w operacji. Nic takiego nie miało jednak miejsca. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Horała krótko podsumował rządy PO-PSL. "Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść"

Marcin Horała (w środku) / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja śledcza badająca nieprawidłowości związane z podatkiem VAT za czasów rządów PO-PSL miała wiele pracy. Czas na pierwsze podsumowania, o które dziś pokusił się przewodniczący komisji Marcin Horała. W "Gościu Wiadomości" wyjaśnił, jaka ideologia dominowała w latach 2007-2015. Padły mocne stwierdzenia.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Miała zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.  Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Prace komisji dobiegają już końca. W związku z tym można pokusić się o pierwsze podsumowania.

„Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. W przeliczeniu na złotówki doszło do 50-60 mld złotych rocznie, z 7,8% do 25-27%. Prawie czterokrotny wzrost”

– mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS.

Horała nie miał wątpliwości, jak wyglądały rządy w Polsce w latach 2007-2015.

„Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść, a rządy PO zapomniały, że ktoś, kto ukradnie pierwszy milion i ujdzie mu to płazem, to będzie kradł i drugi, i piąty, i dziesiąty. Donald Tusk do tej pory nie widzi problemu”

– skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl