Pierwiastek na chwałę Polski

  

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie przedstawili światu naukowemu swoje odkrycie – nowy pierwiastek promieniotwórczy. Na cześć Polski, która została przez zaborców wykreślona z map Europy, nazwali ów pierwiastek polonem. Mieli nadzieję, że dzięki takiemu nagłośnieniu imienia Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej, świat zwróci uwagę na Ojczyznę Marii. 

Maria Curie, pracując nad minerałami zawierających uran, dowiodła, że emisja ich promieniowania jest znaczne silniejsza, niż wynikałoby to z zawartości w nich samego uranu. To doprowadziło ją do wniosku, że minerały muszą zawierać domieszkę nowego, nieznanego pierwiastka. Jej mąż Piotr, zachęcony atrakcyjnością podjętego przez Marię tematu oraz wynikami jej pierwszych eksperymentów, porzucił swe badania nad magnetyzmem i rozpoczął pracę z żoną. Razem opracowali metodę wskaźników promieniotwórczych i określili zdolność promieniowania nowego pierwiastka.

W lipcu 1898 r. opublikowali wyniki swych badań, donosząc o istnieniu polonu (symbol Po, liczba atomowa 84). Z kolei w grudniu tego samego roku wspólnie z Gustawem Bémontem odkryli kolejny promieniotwórczy pierwiastek chemiczny – rad (symbol Ra, liczba atomowa 88). W roku 1903 Maria i Pierre Curie za swoje odkrycie otrzymali wspólnie z Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Spięcie Kidawy-Błońskiej z wicepremierem. Jarosław Gowin odpowiada: Czy mógłby ktoś jej przekazać...

Małgorzata Kidawa-Błońska i Jarosław Gowin / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Kidawa-Błońska zorganizowała dziś kolejną w ostatnim czasie konferencję prasową (mimo zapowiedzi, że będzie nawoływać do bojkotu wyborów 10 maja) - tym razem poszło o egzaminy ósmoklasistów i matury. Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP wywołała do tablicy Jarosława Gowina. Wicepremier odpowiedział: "Czy ktoś mógłby jej przekazać, że za przeprowadzenie matur odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?".

Kidawa-Błońska nie chce, by w maju odbywały się wybory, nie chce też przeprowadzania w pierwotnym terminie matur i egzaminów ósmoklasisty. Problem jednak w tym, że w kwestiach edukacyjnych mogła... pomylić ministrów. Zamiast do Dariusza Piontkowskiego, szefa MEN, swoje pretensje skierowała do Jarosława Gowina. 

- Dzisiaj nie da się przeprowadzić egzaminów ósmoklasistów i matur. Zastanawiam się, dlaczego Gowin zajmuje się wyborami, a nie tym, że nie znalazł rozwiązań dla dzieci i młodzieży

- stwierdziła Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej. 

Wywołany do tablicy minister nauki i szkolnictwa wyższego był wyraźnie zaskoczony, że to do niego zwróciła się wicemarszałek Sejmu, a jednocześnie kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP. Wszak ustalanie terminu matur nie należy do jego kompetencji. 

- Pani Marszałek Kidawa-Błońska zaatakowała mnie, że nie zajmuję się ustalaniem terminu matur. Nie mam kontaktu do Pani Marszałek. Czy ktoś mógłby jej przekazać, że za przeprowadzenie matur odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

- napisał na Twitterze. 

Kidawa-Błońska odpowiedziała na ten wpis Gowina, twierdząc, że mówiła o zmianie kalendarza naboru na wyższe uczelnie. Wszystko jednak ma swoją kolejność: jeżeli będzie zmieniony termin matur (za co odpowiada MEN), to zmiany dotkną zapewne również kalendarza. Trudno jednak sobie wyobrazić odwrotną kolejność. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts