Rząd Federacji Rosyjskiej naciska na likwidacje Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Instytucja, którą kieruje Tatiana Anodina miałaby utracić wszelkie uprawnienia dotyczące kontroli nad statkami powietrznymi. Pierwszy krok zrobiono już w ubiegłym roku. Wówczas premier Dmitrij Miedwiediew doprowadził do pozbawienia MAK prawa do certyfikacji transportu lotniczego.

Wicepremier Arkadij Dworkowicz, zlecił już, aby Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej sprawdziło możliwość przeniesienia uprawnień badania wypadków lotniczych, który posiada obecnie MAK. Komentatorzy podkreślają, że powody chęci likwidacji MAK są w dużej mierze polityczne. W ostatnim czasie szerokim echem odbiła się afera dotycząca lobbingu na rzecz interesów jednej z linii lotniczych.

Choć w rzeczywistości MAK ze względu na zapisy prawne znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą wymiaru sprawiedliwości przeciwko likwidacji tej instytucji stanowczo sprzeciwia się rosyjski resort spraw zagranicznych. MSZ Federacji Rosyjskiej przekonuje, że likwidacja MAK doprowadzi do osłabienia rosyjskiej pozycji w regionie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że członkowie MAK posiadają immunitet dyplomatyczny, a jego siedziba w Moskwie jest eksterytorialna.

MAK jako organ uprawniony do prowadzenia dochodzeń w sprawie wypadków lotniczych, bardzo często jest krytykowany na arenie międzynarodowej, a ustalenia Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego równie często są kwestionowane.

Koronnym przykładem zakłamywania rzeczywistości przez MAK były losy badania katastrofy smoleńskiej. Tam także od początku Rosja niszczyła dowody i prowadziła dezinformacyjną grę. Mimo to w Smoleńsku na miejscu katastrofy pojawiło się zaledwie 18 członków polskiej komisji rządowej. Zdjęcia - bardzo słabej jakości - wykonywano głównie tanim telefonem komórkowym Nokia E66, który obecnie można kupić wyłącznie w komisach i na aukcjach internetowych. Większość fotografii w raporcie komisji Millera i tak pochodziła zresztą od rosyjskiego fotoamatora Siergieja Amielina.
 
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy został powołany 30 grudnia 1991 w celu badania przyczyn cywilnych wypadków lotniczych na terenie państw będących wcześniej republikami Związku Radzieckiego, a następnie skupionych wokół Wspólnoty Niepodległych Państw, zarejestrowana w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) jako niezależna międzynarodowa organizacja regionalna.  Ponadto MAK zajmuje się certyfikowaniem sprzętu lotniczego (w tym typów samolotów) oraz lotniczych zakładów produkcyjnych i remontowych położonych na obszarze jego działalności.