Jacek Żakowski na antenie TOK FM przekonuje, że coraz bardziej sytuacja w Turcji... inspiruje Jarosława Kaczyńskiego. Na poparcie swoich tez dziennikarz wytacza doprawdy zadziwiające argumenty. „Jak się ogląda „Wspaniałe Stulecie”, podobieństwo do Polski jest uderzające” stwierdził Żakowski.

O sytuacji w Turcji Jacek Żakowski dyskutował na antenie TOK FM z dziennikarzami Jackiem Nizinkiewiczem, Jakubem Dymkiem oraz Konstantym Gebert em.

- Co się właściwie stało? Czy to jest teatr Erdogana, który w ten sposób pozbywa się przeciwników, czy to jest groteskowy zamach stanu. Groteskowy w wykonaniu, a w skutkach jednak dość tragiczny, bo  wiemy o ofiarach śmiertelnych – zastanawiał się redaktor Żakowski.

 
Szybko jednak zaczął doszukiwać się związku pomiędzy tym, co działo się w Turcji, a sytuacją w Polsce.

- Jarosław Kaczyński jak patrzy na to to jest dumny z Turcji? - pytał swoich gości Żakowski, po mym stwierdził, że Polska i Turcja są do siebie w zasadzie podobne.

Skąd taki wniosek? Siła argumentu redaktora Żakowskiego jest doprawdy porażająca. Swoje wnioski wysnuł on bowiem, na podstawie... popularnego serialu:
 

- Jak się ogląda „Wspaniałe Stulecie”, podobieństwo do Polski jest uderzające – przekonywał zebranych Żakowski.


Nie uszło to uwadze internautów:

- Żakowski: "Jak się ogląda "Wspaniałe Stulecie" to widać uderzające podobieństwo do Polski". Tak kombinuje by JK do Erdogana porównać ;)  - czytamy na Twitterze.Sporo emocji budziła również rozmowa Jacka Żakowskiego z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich i byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Zollem.

Żakowski już bez ogródek porównywał spół wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce z czystkami prowadzonymi przez Erdogana w Turcji.


 

- Turcja jest jednak krajem, który tylko częściowo należy do naszego kręgu kulturowego. To państwo, w którym postawione są nieco inne wartości [...] Z wielkim niepokojem to obserwuję, bo nie chciałbym, by wzorce, które są tam stosowane, w jakikolwiek sposób inspirowały kogokolwiek w Europie. - mówił na antenie TOK FM Andrzej Zoll.
- Wiemy, że inspirują Jarosława Kaczyńskiego – dopowiedział szybko Jacek Żakowski.
- Jestem tym zaniepokojony. Bardzo łatwo wywołać jakiś niepokój, który staje się pretekstem do uderzenia szczególnie w tę siłę, która ogranicza pełnię władzy. Władza sądownicza w systemach demokratycznych jest taką władzą, która nie pozwala wykonawczej na wszystko. Nie chcę tego porównywać, ale ten sam proces przebiega w Polsce – przyznał Zoll.