​Rocznica Obławy Augustowskiej

  

Dziś w Gibach odbyły się uroczyste obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej. To największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej, w której zginęło co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku nadal są nieznane.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu od kościoła pw. św. Anny w Gibach na wzgórze – symboliczny grób Ofiar Obławy. Tam w południe odprawiona została uroczysta Msza Święta oraz złożone zostały wieńce i kwiaty.

„Pod krzyżem stojącym na symbolicznym grobie ofiar Obławy przede wszystkim klęczeli krewni zaginionych Polaków, którzy cały czas liczą, że w końcu dowiedzą się, gdzie znajdują się szczątki ich najbliższych. I będą mogli zapalić świeczkę na ich grobie”

- podało Polskie Radio Białystok.

Obława augustowska, nazywana czasami „małym Katyniem”, jest uznawana za największą powojenną zbrodnię na Polakach. Po 12 lipca 1945 r. Sowieci, w ramach wielkiej akcji pacyfikacyjnej, aresztowali ponad 7 tysięcy osób na Suwalszczyźnie. Część aresztowanych potem zwolnili, ale około 600 osób - uznanych przez komunistów za działaczy podziemia niepodległościowego - zaginęło bez wieści. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki oddział IPN.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radio.bialystok.pl,augustowski.home.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Jarosław Kaczyński w "Sygnałach dnia"

Jarosław Kaczyński, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W piątek o godz. 7.15 gościem Katarzyny Gójskiej w programie "Sygnały dnia" Radiowej Jedynki będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wśród zaplanowanych tematów rozmowy jest 10 rocznica katastrofy smoleńskiej, oraz wspomnienie o bracie śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim i Jego dziedzictwie.

W piątek 10.04 o godz. 7.15 w Radiowej Jedynce - zaprasza Katarzyna Gójska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts