​Rocznica Obławy Augustowskiej

  

Dziś w Gibach odbyły się uroczyste obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej. To największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej, w której zginęło co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku nadal są nieznane.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu od kościoła pw. św. Anny w Gibach na wzgórze – symboliczny grób Ofiar Obławy. Tam w południe odprawiona została uroczysta Msza Święta oraz złożone zostały wieńce i kwiaty.

„Pod krzyżem stojącym na symbolicznym grobie ofiar Obławy przede wszystkim klęczeli krewni zaginionych Polaków, którzy cały czas liczą, że w końcu dowiedzą się, gdzie znajdują się szczątki ich najbliższych. I będą mogli zapalić świeczkę na ich grobie”

- podało Polskie Radio Białystok.

Obława augustowska, nazywana czasami „małym Katyniem”, jest uznawana za największą powojenną zbrodnię na Polakach. Po 12 lipca 1945 r. Sowieci, w ramach wielkiej akcji pacyfikacyjnej, aresztowali ponad 7 tysięcy osób na Suwalszczyźnie. Część aresztowanych potem zwolnili, ale około 600 osób - uznanych przez komunistów za działaczy podziemia niepodległościowego - zaginęło bez wieści. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki oddział IPN.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radio.bialystok.pl,augustowski.home.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Specjalna grupa zbada decyzje Artura W. - byłego burmistrza z PO. Trzonem zespołu... radni KO

/ zdjęcie ilustracyjne / facebook.com

  

Rada m. st. Warszawy powołała zespół radnych, który ma przyjrzeć się antykorupcyjnym mechanizmom w stolicy, a także przeanalizować decyzje zatrzymanego pod koniec października wywodzącego się z PO burmistrza Włoch, Artura W. Trzon zespołu kontrolnego stanowić będą radni... Koalicji Obywatelskiej, na czele z radnym Maciejem Wyszyńskim. Czas na przeprowadzenie kontroli radni mają do końca 2020 r.

Komisja rewizyjna Rady Warszawy powołała zespół kontrolny, który sprawdzi systemy antykorupcyjne w mieście i przeanalizuje decyzje administracyjne byłego burmistrza Włoch Artura W. - poinformował przewodniczący komisji Maciej Wyszyński (KO). W składzie znalazło się trzech radnych KO i dwóch PiS.

Zespół powołany został w myśl uchwały Rady Warszawy z 7 listopada, którą zlecono komisji rewizyjnej przeprowadzenie kontroli procedur i zasad systemów antykorupcyjnych w Warszawie oraz analizę działalności Artura W. - byłego burmistrza Włoch, zatrzymanego na gorącym uczynku przez CBA po przyjęciu łapówki. W. z zarzutem korupcji trafił do aresztu. Według CBA wziął on pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

Projekt uchwały zlecającej kontrolę systemów antykorupcyjnych złożył szef klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. Na wniosek radnego PiS Dariusza Lasockiego przyjęto poprawkę, która rozszerzyła zadania komisji o zbadanie działań Artura W. jako członka zarządu dzielnic (Włochy, Bielany, Wola), m.in. tych dotyczących procesu wydawania warunków zabudowy.

[polecam:https://niezalezna.pl/295042-umoralnial-w-sieci-dzis-zatrzymano-go-za-przyjecie-lapowki-artur-w-i-jego-przyzwoitosc

Zespół kontrolny, który zrealizuje powyższe zadania, powołano na wtorkowym posiedzeniu komisji. Na jego czele stanął Wyszyński, szef komisji rewizyjnej. W składzie znaleźli się także: Joanna Staniszkis (KO), Dariusz Lasocki (PiS), Wiktor Klimiuk (PiS) i Justyna Zając (KO).

- Mamy czas z przeprowadzeniem kontroli do końca 2020 roku. Mam jednak nadzieję, że zakończymy ją wcześniej, bo w planach mamy bardzo intensywną pracę

 - poinformował Wyszyński.

Jak wyjaśnił, głównym celem radnych jest to, aby wskazać ewentualne luki i potrzeby wzmocnienia w procedurach w ramach Polityki Antykorupcyjnej wprowadzonej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego w czerwcu.

- Mamy w planach przejrzenie rozwiązań antykorupcyjnych obowiązujących w innych instytucjach, jeżeli znajdziemy zapisy, których wprowadzenie wzmocni przepisy antykorupcyjne w Warszawie, na pewno będziemy je rekomendować do wprowadzenia w obecnie obowiązującym pakiecie

 - dodał przewodniczący komisji.

Wyszyński zaznaczył, że pakiet antykorupcyjny wprowadzono dla całego miasta, jednak radni chcą wskazać sfery szczególnie narażone na korupcję. Wśród nich wymienił architekturę, promowanie, decyzje środowiskowe i przetargi.

- Tu chcemy zaproponować wprowadzenie dodatkowych działań osłonowych – o których będziemy rozmawiać podczas prac zespołu kontrolnego

 - podkreślił.

[polecam:https://niezalezna.pl/295735-tajemnice-artura-w-codzienna-ujawnia-powiazania-burmistrza-zatrzymanego-przez-cba]

Szef komisji wyjaśnił ponadto, że działalność Artura W. jest jednym z zadań zespołu, lecz nie jest zadaniem głównym. Analizę pracy Artura W. ogranicza m.in. fakt, że jego sprawę bada prokuratura, co wprowadza szereg ograniczeń dla innych organów kontrolnych "niższego rzędu".

- Wszystkie osoby, które współpracują ze śledczymi, są zobowiązane do zachowania tajemnicy swoich zeznań. Do czasu zakończenia postępowania nie będziemy mogli porozmawiać z urzędnikami którzy złożyli zeznania pod przysięgą

 - zaznaczył.

Zespół może natomiast sprawdzać poszczególne dokumenty.

- W ramach analizowania pracy Artura W., jeszcze zanim powołano zespół kontrolny, zwróciłem się jako przewodniczący komisji rewizyjnej o spis, jakie funkcje Artur W. pełnił przez lata działalności samorządowej, a także o spis jego decyzji administracyjnych. Gdy dostaniemy powyższe informacje, to wybierzemy decyzje, które będziemy chcieli skontrolować, wtedy wystąpimy o komplet dokumentów dotyczących wybranych decyzji

 - podkreślił Wyszyński.

- Będzie to działanie raczej w celach informacyjnych dla radnych Rady Warszawy. Ostateczny wyrok wyda sąd na postawie śledztwa prokuratorskiego

 - dodał szef komisji.

Artur W. po zatrzymaniu został jednogłośnie odwołany przez Radę Dzielnicy Włochy z funkcji burmistrza na początku listopada. Radni dzielnicy powołali na jego stanowisko zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską Jarosława Karcza.

[polecam:https://niezalezna.pl/296036-artur-w-odwolany-z-funkcji-burmistrza]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl