Zamachowiec z Nicei pochodził z Tunezji, miał 31 lat. Do Francji przyjechał w 2005 roku. Nazywał się Mohamed Lahouaiej-Bouhlel. Początkowo w mediach pojawiały się informacje o tym, że cierpiał na depresję po rozwodzie i to właśnie miało stać się przyczyną jego desperackiego kroku. Dziś do zamachu w Nicei przyznało się Państwo Islamskie.

Wiadomo też, że zamachowiec był wielokrotnie notowany w policyjnej kartotece. Na swoim sumieniu miał m.in. jazdę po alkoholu, nielegalne posiadanie broni, awantury. Został zatrzymany w marcu 2016 roku, po tym jak wdał się w awanturę na drodze i cisnął drewnianą paletą w innego kierowcę. Był zakwalifikowany jako osoba o radykalnych poglądach. Lahouaiej-Bouhlelem miał interesować się od dawna francuski wywiad. Nie miał francuskiego obywatelstwa, a jedynie prawo pobytu.

Bouhlel, był zawodowym kierowcą z Nicei. Dwa lata temu rozstał się ze swoją żoną. Miał wyrok za przemoc domową, kradzieże i posiadanie broni. Był uważany za samotnika, niewiele mówił. Jego tunezyjscy sąsiedzi uważali go za spokojnego mężczyznę, który nie zdradzał radykalnych poglądów. Mówili, że nie robił wrażenia osoby religijnej.

Czytaj też: Przed atakiem policjanci rozmawiali z zamachowcem. Uwierzyli, że jest dostawcą lodów

W zamachu, do którego doszło w czwartek wieczorem na Promenadzie Anglików w Nicei zginęły 84 osoby, a 202 osoby zostały ranne. W piątek po południu 52 z nich były w stanie krytycznym, a 25 było podłączonych do aparatury podtrzymującej życie. Ciężarówka-chłodnia przejechała zygzakiem dwa kilometry przez tłum, zanim kierowca - po wymianie ognia z policjantami - został zastrzelony.

Czytaj też: ISIS przyznało się do zamachu w Nicei. Prezydent Duda: nie uda im się zniszczyć wolnych ludzi

Premier Francji Manuel Valls powiedział wczoraj że zamachowiec z Nicei był „terrorystą bez wątpienia powiązanym z radykalnym islamizmem w taki czy inny sposób”. Związków sprawcy z islamizmem nie potwierdził natomiast szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

W poniedziałek w południe cała Francja uczci minutą ciszy pamięć ofiar zamachu w Nicei.