Lipce i listopady

  

„Dla Polaków listopad niebezpieczna pora”. Przesunęło nam się na lipiec.

W pierwsze lipcowe dni 1941 r. Niemcy wystrzelali lwowskich profesorów, 10 lipca zrobili Jedwabne i kolejne pogromy Żydów. W lipcu 1943 r. aresztowali z donosu gen. Stefana Grota-Roweckiego. A 4 lipca w katastrofie lotniczej w Gibraltarze zginął gen. Władysław Sikorski – i naczelnych polskich dowódców już nie było. 11 lipca 1943 r. Wołyń – ukraińskie ludobójstwo na Polakach w imię czystki etnicznej. W lipcu 1944 r. Warszawa czekała, że Sowieci ruszą z pomocą, w sierpniu nadzieje upadły. Z kolei w lipcu 1945 r. sowiecka obława augustowska wyniszczyła niedobitki. Myślałam o tym na kolejnym pogrzebie polskiego patrioty – Andrzeja Cieleckiego, fizyka, powstańca warszawskiego, człowieka niezwykłego, twórcy Radia Jutrzenka AK. Zmarł 6 lipca w wieku 89 lat. Ostatnio za często bywamy na Powązkach Wojskowych. Wymarło niemal pokolenie akowskie, Pan Bóg bierze już szeroką ręką z półki Solidarności. Jak Andrzej, jak Piotr Skórzyński, jak tylu innych, należał do tych, którzy nie godzili się na nikczemnienie świata. I działał. Żona Andrzeja, Ela, ma zamiar kontynuować jego dzieło.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts