Chińskojęzyczna gazeta z Kanady sprostowała błąd

  

Kanadyjskie wydanie chińskojęzycznej gazety „Mingpao” poinformowało swoich czytelników, że w czasie pobytu w Polsce premier Kanady Justin Trudeau odwiedził „polski obóz koncentracyjny”. „Gazeta Polska Codziennie” wysłała do gazety protest i „Mingpao” sporostowała swój błąd - poinformowała z Tajpej Hanna Shen, dziennikarka "Gazety Polskiej Cidziennie".


Premier Trudeau przyjechał do Polski w związku ze szczytem NATO. W niedzielę odwiedził Muzeum Auschwitz i towarzyszyli mu m.in. Nate Leipciger, były więzień Auschwitz urodzony w 1928 r. w Chorzowie, który wyemigrował w 1948 r. do Kanady, minister spraw zagranicznych Kanady Stéphane Dion oraz rabin Adam Scheier z Montrealu – wiceprzewodniczący Rady Rabinów Kanady.

O tym wydarzeniu poinformowała chińską społeczność w Kanadzie gazeta „Mingpao” w artykule zatytułowanym „Zwiedzając polski obóz koncentracyjny, Trudeau wezwał do tolerancji wobec innych”.  W samym artykule powtórzone jest wyrażenie „polski obóz koncentracyjny” i ani razu nie padają słowa Niemcy czy niemiecki.

Kanadyjskie wydanie gazety „Mingpao” należy do hongkońskiej grupy medialnej o tej samej nazwie. Publikacje Mingpao Group skierowane są nie tylko do czytelników w Hongkongu, ale także do społeczności chińskiej mieszkającej na kontynencie północnoamerykańskim. Wydawana przez grupę medialną gazeta „Mingpao” w Hongkongu jest jedną z czołowych w byłej kolonii brytyjskiej.

Nie jest to pierwszy taki wypadek, gdy w chińskojęzycznych mediach ukazuje się określenie „polski obóz koncentracyjny”. W zeszłym roku po interwencji „Codziennej” jeden z wpływowych hongkońskich portali Now.com.hk. skasował artykuł przekłamujący historię naszego kraju. Publikacja mówiła mieszkańcom Hongkongu o „polskim obozie nazistowskim w Auschwitz”. Zniesławiające Polaków określenie pojawia się także w mediach na Tajwanie.

Teraz mamy sprostowanie:Fot. Twitter.com.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl