Polski niszczyciel wyruszył w rejs

Okręt ORP "Kormoran", polski niszczyciel min, pierwszy z trzech planowanych okrętów w ramach projektu 258, wypłynął dziś w swój pierwszy rejs po Bałtyku – podaje portal polska-zbrojna.pl.

mon.gov.pl
Okręt ORP "Kormoran", polski niszczyciel min, pierwszy z trzech planowanych okrętów w ramach projektu 258, wypłynął dziś w swój pierwszy rejs po Bałtyku – podaje portal polska-zbrojna.pl. Przez najbliższe dni specjaliści i technicy będą testować działanie strategicznych układów na okręcie, związanych m.in. ze sterowaniem, nawigowaniem i łącznością. 

Próby morskie potrwają kilka tygodni. Niszczyciel min ma wejść do służby pod koniec roku. Zasili 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety i na stałe będzie stacjonował w Gdyni. Dowódcą został kmdr ppor. Michał Dziugan – informuje z kolei Radio Gdańsk. "Prototypowa jednostka ma poszukiwać i zwalczać miny morskie na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu "Kormoran II" podpisano we wrześniu 2013 roku. Budowa rozpoczęła się wiosną 2014 roku, A chrzest we wrześniu 2015 roku" – dodaje rozgłośnia.

ORP "Kormoran" ma blisko 59 metrów długości i ponad 10 metrów szerokości. Jego wyporność to 830 ton. Kadłub niszczyciela wykonano ze stali amagnetycznej. Okręt wyposażony jest w armatę Wróbel II kal. 23 mm., dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm. oraz dwie wyrzutnie przeciwlotnicze "Grom". Załogę tworzyć będzie 45 oficerów i marynarzy.


 

 Źródło: MON,Radio Gdańsk,polska-zbrojna.pl,niezalezna.pl

 

#ORP Kormoran #Marynarka Wojenna RP #Niszczyciel min

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo