Szanse polskiego rynku finansowego po Brexicie 

  

Wystartował wyścig o to, które europejskie miasto będzie „nowym Londynem”, czyli finansową stolicą Unii Europejskiej. Polskie miasta nie są bez szans. Warszawa nie stanie się jednak jednym z centrów finansowych Unii Europejskiej przy bezczynności polskich władz – ocenia współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Jacek Czarnecki, ekspert ds. rynków finansowych i nowych technologii.

Jego zdaniem szanse Londynu na utrzymanie lauru lidera na unijnych rynkach finansowych są coraz mniejsze. Wyjście z UE oznacza prawdopodobnie odcięcie Zjednoczonego Królestwa od jednolitego rynku. Tym samym możliwości działania na obszarze UE instytucji finansowych zlokalizowanych w tym kraju zostaną co najmniej ograniczone. Stwarza to szanse dla powstania nowych regionalnych liderów. Wśród nich jest Polska.

Co, zdaniem eksperta, może zrobić nasz kraj, żeby nie zostać w tyle za innymi kandydatami do tytułu nowej finansowej stolicy UE?

Po pierwsze, potrzebne jest szybkie działanie. Nie możemy pozwolić sobie na czekanie na rozwój wypadków.

Po drugie, potrzebne są miękkie działania ze strony władz. Chodzi o jasny przekaz o międzynarodowym zasięgu, że instytucje finansowe rozważające relokację będą w Polsce mile widziane.

Po trzecie, potrzebny jest realizm. Nie ma co liczyć, że z dnia na dzień potroi się wianuszek wieżowców wokół Pałacu Kultury. W zasięgu naszych możliwości pozostaje jednak co najmniej ściągnięcie do kraju kolejnych centrów usług wspólnych.

Po czwarte, potrzebne są działania „twarde”. W grę wchodzą oczywiście zachęty podatkowe. Polska już teraz posiada względnie elastyczne przepisy prawa pracy, nad którymi można się jednak jeszcze zastanowić w kontekście możliwości napływu nowych pracowników z zagranicy. Trzeba doprowadzić do zapewnienia jak największej spójności polskich przepisów z prawem unijnym. KNF powinna zapewnić, że proces relokacji instytucji finansowych będzie jak najsprawniejszy.

- Bardzo istotny dla Polski będzie odpływ z Londynu firm z sektora technologii finansowych (fintech), często startupów – uważa Jacek Czarnecki. – Brexit to doskonała okazja, aby ściągnąć je z powrotem do Polski. Można także próbować przekonać firmy z branży fintech pochodzące z innych państw do przenosin do naszego kraju. Rząd powinien niezwłocznie uwzględnić ten wątek w strategii wspierania startupów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl