Kolarstwo kobiet wciąż traktowane jest w Polsce jako bardzo egzotyczna dyscyplina sportu. Czesław Lang postanowił to zmienić. Trudno w naszym kraju o lepszą promocję, niż włączenie rywalizacji pań do Tour de Pologne. Tym bardziej że ich zawody będą w całości transmitowane przez Telewizję Polską.

Nasze zawodniczki nie ukrywają, że jest im przykro. Powód tego jest prozaiczny – ich heroiczne często wysiłki, na zwykle bardzo trudnych trasach wyścigowych, w ogóle nie są dostrzegane przez media. Teraz za sprawą Langa i jego wyścigowej „maszyny” ma szansę się to zmienić. I trzeba się z tego tylko cieszyć, bo mamy naprawdę bardzo dobre zawodniczki. Katarzyna Niewiadoma, Anna Plichta i Małgorzata Jasińska to nazwiska znane już w całym kolarskim świecie.

W planach Langa Tour de Pologne Women’s Edition ma stać się najlepszą etapówką dla kobiet, jednym z wyścigów wpisanych do kalendarza World Tour, i trwać siedem dni. Dyrektor imprezy zauważył bowiem, że kalendarz wyścigów kobiecych nie jest tak wypełniony jak ten męski i na pewno znajdzie się w nim miejsce na jeszcze jeden profesjonalnie zorganizowany Tour.

Na razie panie pojadą w trzech etapach. Rozpoczną 19 lipca w Zakopanem i będą jeździły na trasach wokół tego miasta. Dzień później przeniosą się na szosy wokół Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie pojadą także w jeździe indywidualnej na czas.

Kiedyś mówiłem, że polscy kolarze potrzebują swojego teatru, by mogli zacząć grać główne role. I Tour de Pologne takim teatrem się stał, a oni dorośli do wygrywania. Teraz tworzymy scenę dla naszych pań, które są coraz bardziej widoczne w światowym peletonie

– mówi o swoim najnowszym „dziecku” Lang.

Jego entuzjazm podchwyciły też zawodniczki.

To fantastyczny pomysł i wielka motywacja do treningów – oceniła Katarzyna Niewiadoma, wicemistrzyni igrzysk europejskich w Baku, jeżdżąca na co dzień w Rabobank Liv, najlepszej kobiecej grupie świata. – Rafał Majka często mi opowiada, jak niesamowitym przeżyciem było zwycięstwo w Tour de Pologne 2014, w ojczyźnie, przed swoimi kibicami i rodziną. Bardzo mu tego zazdrościłam. Cieszę się, że sama będę mogła przeżyć takie emocje. To zawsze było moim marzeniem – przyznała największa gwiazda polskiego kolarstwa kobiecego.

Tak jak w wypadku wyścigu mężczyzn na Tour de Pologne wiele zawodniczek ze światowej czołówki będzie chciało znaleźć formę na igrzyska w Rio. Zapowiada się więc fantastyczna i emocjonująca impreza.
 
Tour de Pologne kobiet:
1.  19 lipca Etap Zakopane–Zakopane (100 km)
2.  20 lipca Etap Bukowina Tatrzańska–Bukovina Resort (4 km)
3.  Bukovina Resort–Bukowina Tatrzańska (78 km)


PARTNEREM STRATEGICZNYM Tour de Pologne jest: LOTTO

Artykuł  przygotowany przez redakcję we współpracy z LOTTO

W załączniku cały Dodatek TdP: LOTTO Sponsor dodatku Tour de Pologne