Ustawą dopiero ma się zajmować Senat, a lider Nowoczesnej już chce ją skarżyć do TK

  

Ustawa jeszcze nie obowiązuje, a Ryszard Petru już chce ją skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. O co chodzi? O przepisy o TK przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Sejm.

Przypomnijmy, w miniony czwartek posłowie poparli projekt nowej ustawy. Przywiduje ona, że pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to co najmniej 11 sędziów. W takim gronie mają być rozstrzygane m.in. sprawy o szczególnej zawiłości, weta prezydenta, ustawa o TK oraz rozstrzygane spory kompetencyjne pomiędzy organami państwa. W grę wchodzą także: przeszkoda w sprawowaniu przez głowę państwa urzędu Prezydenta RP oraz zgodność z Konstytucją działalności partii politycznych. Badając konstytucyjność ustaw sędziowie mają obradować w składach pięcioosobowych. Zasadą ma być wydawanie orzeczeń w kolejności wpływu spraw.

Podczas czwartkowego głosowania za przyjęciem ustawy 238, przeciw było – 173. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W tym tygodniu nowymi przepisami o TK ma zająć się Senat.

Choć nie jest to wciąż obowiązujące prawo, lider Nowoczesnej potępił ustawę w czambuł.

Zaraz po jej podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę zaskarżymy ją do Trybunału. Nasz wniosek jest w tej chwili pisany, aczkolwiek mam świadomość, że wiele się może jeszcze zmienić

- powiedział dziś Ryszard Petru podczas konferencji prasowej w Sejmie.

To druga zapowiedź zaskarżenia przepisów o TK do Trybunału. Przed tygodniem podobne oświadczenie wydał poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Przypomnijmy, w marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł o ustawie przyjętej w grudniu przez Sejm, a dotyczącej właśnie TK (czytaj tekst: Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę PiS o TK za niekonstytucyjną). Wielu specjalistów podkreślało wtedy, że złamał prawo, nie opierając się na przepisach przyjętych przez parlament.

Czytaj też: Trybunał stawia się ponad wolą narodu. I poucza: "macie to wykonać"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvn24.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważą się losy brexitu. W brytyjskiej Izbie Gmin zawrzało! Ostre starcie Johnsona z Corbynem

zdjęcie ilustracyjne / Pete Linforth; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Brytyjski premier Boris Johnson rozpoczynając sobotnie posiedzenie Izby Gmin poświęcone uzgodnionemu w czwartek porozumieniu z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu przekonywał posłów do jego poparcia, mówiąc, że to najlepsze rozwiązanie dla kraju.

Mówił, że przyjęcie porozumienia i dokończenie brexitu z wolą wyborców wyrażoną w referendum pomoże przezwyciężyć podziały w społeczeństwie.

Nie trzeba przypominać Izbie, że jest to drugie porozumienie i czwarte głosowanie, trzy i pół roku po głosowaniu narodu w sprawie brexitu. W ciągu tych lat przyjaźnie zrywane, rodziny podzielone, a uwagę tej Izby pochłaniała jedna sprawa, która czasami wydawała się nie do rozwiązania.
- mówił Johnson.

Głosowanie spodziewane jest ok. 15.30 polskiego czasu.

Tymczasem w trakcie swojego wystąpienia lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn w odpowiedzi na wezwanie premiera Johnsona już zapowiedział, że Partia Pracy nie ma zamiaru popierać tej umowy.

Corbyn nawiązując do wcześniejszych słów Johnsona, że pomimo obiekcji sceptyków zmienił umowę z UE, ironizował, że brytyjskiemu premierowi faktycznie się to udało – ale na gorsze.

Corbyn nie przebierał w słowach i atakując Borisa Johnsona stwierdził w pewnym momencie, że chwalona na arenie międzynarodowej wersja porozumienia jego zdaniem... jest nawet gorsza niż ta forsowana przez Theresę May, która trzy razy została odrzucona przez Izbę Gmin.

Lider Partii Pracy powiedział, że rozumie „zmęczenie i frustrację” związaną z ciągnącym się procesem brexitu, ale umowa uzgodniona przez Borisa Johnsona spowoduje zubożenie byrytjskich obywateli, czego jego zdaniem wyborcy nie wybaczą politykom.

Jeśli posłowie nie zaakceptują porozumienia, ani nie zgodzą się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, premier Johnson będzie zobligowany do zwrócenia się do Brukseli z wnioskiem o kolejne przesunięcie brexitu - do 31 stycznia 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl