W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przywita swojego gościa na dziecińcu Belwederu o godzinie 10.00.

Przed południem odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydentów Polski i Rumunii, prezentacja odznaczeń a następnie wspólna konferencja prasowa.

Podczas listopadowej wizyty w Rumunii prezydent Andrzej Duda akcentował, że Rumunia jest strategicznym partnerem Polski w regionie. Wskazywał też na rysującą się perspektywę współpracy państw tzw. międzymorza zaznaczając, że współpraca ta powinna być ukierunkowana na konkretne projekty w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i w zakresie infrastruktury komunikacyjnej.

Jutrzejsze spotkanie jest kolejnym przykładem pogłębiającej się relacji pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Przypomnijmy, kilka dni temu prezydent Rumunii Klaus Iohannis poparł polski rząd w jego sporze z Komisją Europejską wokół sprawy Trybunału Konstytucyjnego.

- W obecnej sytuacji politycznej instytucje unijne powinny działać na rzecz wzmacniania pozycji Polski - powiedział Iohannis w Bukareszcie na międzynarodowej konferencji „Przewodnictwo Rumunii w kwestiach bezpieczeństwa w Europie Południowo-Wschodniej”.