3 główne decyzje ws. Afganistanu. Poinformował o nich sekretarz generalny NATO

Po zakończeniu sesji Rady Sojuszu Północnoatlantyckiego odbyła się konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Po zakończeniu sesji Rady Sojuszu Północnoatlantyckiego odbyła się konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Stoltenberg podsumował ustalenia dotyczące obecności i działania Sojuszu w Afganistanie. - Misja w Afganistanie będzie kontynuowana jako misja niebojowa - mówił sekretarz generalny NATO. 

- Zakończyliśmy właśnie spotkanie ze wszystkim państwami biorącymi udział w misji w Afganistanie. Omawialiśmy sprawy bezpieczeństwa, reformy rządu afgańskiego i naszego nieustającego partnerstwa z Afganistanem. Kraj ten czyni postępy, ale ten postęp musi trwać dalej - podkreślał Stoltenberg. 

Jak zaznaczył szef NATO, wysiłki ku stabilizacji powinny być priorytetem dla afgańskich sił bezpieczeństwa. 

Afganistan wciąż boryka się z zagrożeniami. Musimy wzmacniać zdolności obrony i stabilizacji w Afganistanie - zakończył Jens Stoltenberg.

- Nasze przesłanie jest jasne - Afganistan nie jest sam - zapewnił Stoltenberg. Do 2020 r. kraj otrzyma rocznie 5 mld dolarów na rozwój armii. - Pozostajemy w kraju z misjami szkoleniowymi - zapewnił szef NATO. - Misję wojskową zakończyliśmy w 2014 r. W ciągu kilku lat zbudowaliśmy afgańską armię, której żołnierze są w stanie samodzielnie bronić swego kraju - poinformował. - Afganistan rozwija nową zdolność w swojej armii - siły powietrzne, które NATO pomaga rozwijać - dodał. Stoltenberg wspomniał, że odwiedził żołnierzy, wśród których są również kobiety. Był zbudowany ich poświęceniem i zaangażowaniem. 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, sekretarz generalny NATO zapewnił o współpracy z ONZ i Czerwonym Krzyżem dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa medykom i pracownikom humanitarnym w Afganistanie. - Chcemy unikać ofiar cywilnych - stwierdził. Potwierdził przy tym, że sytuacja w kraju jest nadal trudna. Jako permanentne zagrożenia wymienił przemoc, zawirowania społęczne i ataki terrorystyczne. - Nie oczekujemy, że skończy się to szybko. Stąd nasza decyzja o wsparciu dla Afgańczyków - dodał. Przypomniał również, że część lokalnych grup talibskich przyłączyło się do organizacji Państwa Islamskiego.

Stoltenberg poinformował o trzech głównych decyzjach dotyczących sytuacji w Afganistanie:
- misja wojsk NATO została wydłużona poza 2016 r.
- państwa Sojuszu uzgodniły też zaangażowanie w finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa do 2020 r.
- została potwierdzona również decyzja o wsparciu technicznym dla sił bezpieczeństwa w Afganistanie. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#NATO #Afganistan

Sabina Treffler,Roman Andrzej Stańczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo