Będą miejsca pracy w stoczniach. Ułatwienia dla branży okrętowej

  

Sejm przyjął ustawę, która stworzy warunki do dynamicznego rozwoju przemysłu stoczniowego. Według szacunków rządu, dzięki temu powstanie ok. 3 tys. miejsc pracy. Stocznie otrzymają zwolnienie z VAT u, będą mogły wybrać dogodniejszą formę opodatkowania dochodów i mogą wejść do specjalnych stref ekonomicznych.

Dzięki stworzeniu warunków do budowy statków w zakładach stoczniowych będzie możliwy rozwój przedsiębiorców z sektora hutniczego, maszynowego i elektrotechnicznego na terenie całego kraju. – Przemysł stoczniowy, dzięki przygotowanej ustawie, stanie się jednym z zasadniczych elementów odbudowy przemysłu w Polsce – zapowiadał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przyjęta ustawa zakłada stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających. Rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków, jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką VAT. Zaoszczędzone pieniądze (jedną czwartą kosztów budowy statków) przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele, poprawiając swoją rentowność. Obecnie stocznie – zaopatrując się u swoich dostawców w różnego rodzaju komponenty związane z budową statku – płacą 23 proc. VAT. Po wybudowaniu statku stocznie zwracają się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zwrot tego podatku. Teraz przedsiębiorcy już na etapie wystawiania faktury za komponenty nie będą płacić VAT. Zwolnienie z VAT ma też zachęcać do tego, żeby stocznie kupowały wyposażenie statku (materiały i sprzęt) od firm polskich.

Stocznie mogą też wybrać dogodniejszą dla siebie formę opodatkowania – przyjąć 19 proc. CIT lub PIT, jak obecnie, albo wybrać zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. Przedsiębiorcy będą musieli dobrze obliczyć, co jest dla nich korzystniejsze, bo zmiana formy opodatkowania będzie możliwa dopiero po trzech latach.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,gospodarkamorska.pl,portalmorski.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Ryngraf" - TVP1 - jutro o godz. 23.05

/ fot. Telewizja Republika

  

„Ryngraf” w reżyserii Doroty Kani oraz Anny Zapert - już jutro o godz. 23.05 w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Zachęcamy do oglądania!

Film opowiada o ludziach podążających tropem ryngrafu wykopanego przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dołów śmierci na Bródnie w kwaterze 45N. Na początku nie wiedziano, czy to jest jakiś przedmiot, czy po prostu rdza. Przy czyszczeniu nagle ten rdzawy kawałek zaczął przemawiać, najpierw wyłoniły się zadrapania, potem litera, ułożył się wyraz.

[polecam:https://niezalezna.pl/299537-ryngraf-z-nagroda-im-prezydenta-ryszarda-kaczorowskiego-to-juz-kolejne-wyroznienie]

Film "Ryngraf" na X Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego, a w ostatnim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Nagrodę Główną Wolności Słowa. Otrzymał również Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii "Losy", obejmującej audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/265431-lzy-w-oczach-i-burza-braw-ryngraf-doroty-kani-pokazany-w-kaliszu-to-fascynujaca-historia]

„Ryngraf” - już 1 marca na TVP1 o godz. 23.05. Nie przegap!
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts