Będą miejsca pracy w stoczniach. Ułatwienia dla branży okrętowej

Sejm przyjął ustawę, która stworzy warunki do dynamicznego rozwoju przemysłu stoczniowego. Według szacunków rządu, dzięki temu powstanie ok. 3 tys. miejsc pracy.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Sejm przyjął ustawę, która stworzy warunki do dynamicznego rozwoju przemysłu stoczniowego. Według szacunków rządu, dzięki temu powstanie ok. 3 tys. miejsc pracy. Stocznie otrzymają zwolnienie z VAT u, będą mogły wybrać dogodniejszą formę opodatkowania dochodów i mogą wejść do specjalnych stref ekonomicznych.

Dzięki stworzeniu warunków do budowy statków w zakładach stoczniowych będzie możliwy rozwój przedsiębiorców z sektora hutniczego, maszynowego i elektrotechnicznego na terenie całego kraju. – Przemysł stoczniowy, dzięki przygotowanej ustawie, stanie się jednym z zasadniczych elementów odbudowy przemysłu w Polsce – zapowiadał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przyjęta ustawa zakłada stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających. Rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków, jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką VAT. Zaoszczędzone pieniądze (jedną czwartą kosztów budowy statków) przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele, poprawiając swoją rentowność. Obecnie stocznie – zaopatrując się u swoich dostawców w różnego rodzaju komponenty związane z budową statku – płacą 23 proc. VAT. Po wybudowaniu statku stocznie zwracają się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zwrot tego podatku. Teraz przedsiębiorcy już na etapie wystawiania faktury za komponenty nie będą płacić VAT. Zwolnienie z VAT ma też zachęcać do tego, żeby stocznie kupowały wyposażenie statku (materiały i sprzęt) od firm polskich.

Stocznie mogą też wybrać dogodniejszą dla siebie formę opodatkowania – przyjąć 19 proc. CIT lub PIT, jak obecnie, albo wybrać zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. Przedsiębiorcy będą musieli dobrze obliczyć, co jest dla nich korzystniejsze, bo zmiana formy opodatkowania będzie możliwa dopiero po trzech latach.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie,gospodarkamorska.pl,portalmorski.pl

#stocznie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo