Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oddał hołd Polakom pomordowanym przez Ukraińską Powstańczą Armię. Poroszenko, przebywając w Polsce w ramach odbywającego się w Warszawie szczytu NATO, złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar zbrodni dokonanej na obywatelach polskich na Kresach przez OUN-UPA.

W 2016 r. mija 73. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

- W hołdzie obywatelom Polskim, ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947 na terenach byłych siedmiu województw II Rzeczypospolitej


- głosi napis na jednej z tablic na pomniku.

Ofiarami ludobójstwa, którego kulminacja nastąpiła w lecie 1943 r., byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tys. Ukraińców.

Analogiczna czystka etniczna została przeprowadzona przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 r.

Pomnik został odsłonięty 11 lipca 2013 r. w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej. Dominującym elementem monumentu jest siedmiometrowy krzyż z figurą Jezusa Chrystusa bez rąk. Pomnik liczy 160 m kw. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej:

W sarkofagu u stóp krzyża została zgromadzona ziemia z 2136 miejscowości, których nazwy widnieją na tablicach.