Obama w Warszawie: Świat potrzebuje silnej i zjednoczonej Europy

Stany Zjednoczone są zainteresowane wspieraniem zintegrowanej Europy. Mamy z Unią Europejską najlepsze relacje handlowe. Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy.

The Official White House Photostream/wikimedia.org; Pete Souza
Stany Zjednoczone są zainteresowane wspieraniem zintegrowanej Europy. Mamy z Unią Europejską najlepsze relacje handlowe. Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy. Ona zawsze będzie dla nas najważniejszym partnerem – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w warszawskim hotelu Mariott.

Konferencja prasowa odbyła się w warszawskim hotelu Mariott, po trójstronnym spotkaniu Donalda Tuska (szef Rady Europejskiej), Jeana Claude’a Junckera (przewodniczącego Komisji Europejskiej) oraz prezydenta USA, Baracka Obamy.

Amerykański prezydent rozpoczął swoje przemówienie od omówienia wydarzeń w Dallas, gdzie w nocy z czwartku na piątek doszło do strzelaniny, w której zginęło 5 policjantów.

– Udzielimy wszelkiej niezbędnej pomocy wszystkim poszkodowanym w ataku. Miejmy nadzieję, że nie był to zamach terrorystyczny, wymierzony w Amerykanów. Zapewniam, że odpowiedzialni za tą zbrodnię zostaną surowo ukarani – powiedział Obama.

Następnie Obama skupił się na kwestiach, związanych z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

– Wyjście Wielkiej Brytanii z UE tworzy niepewność, jednak Bruksela i Londyn będą ze sobą nadal współpracować – powiedział prezydent USA. Przypomniał, że dla całego świata zachodniego Wielka Brytania jest ważna, zarówno w kontekście militarnym, jak i gospodarczym.

W dalszej części przemówienia amerykański prezydent skupił się na bieżących problemach w Europie Środkowo-Wschodniej:

– Zapewniam, że nadal będziemy wspierać Ukrainę i jej władze.  Świat potrzebuje silnej i zintegrowanej Europy. Nie da się od siebie oddzielić Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Europa jest naszym najważniejszym partnerem i przyjacielem.

Po amerykańskim prezydencie głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. – Ktokolwiek szkodzi Europie, szkodzi również Stanom Zjednoczonym. Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej – powiedział polski polityk. Dodał, że Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE było tylko incydentem, który nie zaważy na integralności Europy.

Jako ostatni na konferencji w warszawskim hotelu Mariott przemawiał przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

– Nawet po Brexicie Wielka Brytania i UE mają wspólne interesy, m.in. w sferze obronności, ale także w wielu innych sektorach – powiedział Juncker. – Stany Zjednoczone i Unia Europejska to filary światowego porządku, które wzajemnie się uzupełniają – dodał szef Komisji Europejskiej.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Warsaw Summit Experts’ Forum #NATO #szczyt NATO #Barack Obama #UE #Unia Europejska #Donald Tusk

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo