​Wlk. Brytania rozpoczyna negocjacje handlowe

Brytyjski minister spraw ds. biznesu Sajid Javid zainicjował w Delhi rozmowy mające nakreślić przyszłe stosunki handlowe z Indiami.

By Foreign and Commonwealth Office - Creative Britain, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33468603
Brytyjski minister spraw ds. biznesu Sajid Javid zainicjował w Delhi rozmowy mające nakreślić przyszłe stosunki handlowe z Indiami. To pierwsza z serii takich rozmów zaplanowanych ze światowymi potęgami.

Po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, Wielka Brytania musi sprostać wielkiemu zadaniu w wypracowaniu nowych umów handlowych z poszczególnymi krajami. Nie będąc już członkiem największej strefy wolnego handlu na świecie, Wielka Brytania musi na nowo ukształtować swoje relacje handlowe zarówno z blokiem państw UE, jak i pozostałymi światowymi mocarstwami - pisze anglojęzyczny dziennik „The Times of India”.

- Moim absolutnym priorytetem jest zapewnienie Wielkiej Brytanii narzędzi potrzebnych do konkurowania na globalnym rynku. Dlatego właśnie jestem w Indiach, by uruchomić handlowe dyskusje. Istnieje silna dwustronna relacja handlowa pomiędzy naszymi krajami i jestem zdecydowany z niej skorzystać

- powiedział minister.

Javid rozpocznie wstępne rozmowy handlowe podczas spotkań z Indyjskim ministrem finansów i handlu. W kolejnych miesiącach zaplanowano spotkania z politykami w USA, Chinach, Japonii i Południowej Korei - dodano w oświadczeniu.

- Do końca roku brytyjski rząd planuje zatrudnić ok. 300 specjalistów, którzy przeprowadzą kraj przez nowe negocjacje handlowe

- powiedział Javid.

Według konserwatywnego rządu ubiegłoroczny obrót towarów i usług między Brytanią a Indiami opiewał na ponad 16 mld dol.

Jak podaje Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska posiada umowy o wolnym handlu z 58 państwami spoza bloku. Jak pokazuje przykład umowy UE-Kanada, ratyfikacja takich umów może trwać latami. Europejscy i kanadyjscy politycy formalnie zawarli porozumienie w 2014 r. Aby umowa wreszcie weszła w życie, muszą ją jeszcze ratyfikować wszystkie państwa należące do UE.

 Źródło: The Times of India,niezalezna.pl

 

#Wielka Brytania #Indie #umowy handlowe #UE #Brexit

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo