Ostatnie chwile przed szczytem NATO w Warszawie. ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PLAN

  

Szczyt szefów państw i rządów NATO odbędzie się zgodnie z planem w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Spotkaniom będzie przewodniczył Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Gospodarzem spotkań będzie Prezydent RP Andrzej Duda. Pierwszy oficjalny punkt programu zaplanowano na piątek, a zakończenie szczytu NATO planowane jest na sobotnie godziny popołudniowe.

 Jak informuje resort dyplomacji najważniejsze spotkania w ramach szczytu będą  dbywały się na terenie Stadionu PGE Narodowy w Warszawie.  
 

- Według planu Szczyt rozpocznie się o godz. 14:30 od oficjalnego powitania przez Sekretarza Generalnego i Prezydenta RP. Kolejnym punktem w programie jest tzw. family photo (wspólne zdjęcie liderów).  Szefowie  państw i rządów NATO (razem z Czarnogórą) odbędą popołudniu pierwsze spotkanie, po którym nastąpi konferencja prasowa Sekretarza Generalnego. Przywódcy będą uczestniczyć w kolacji roboczej, na którą zaproszeni zostaną  przywódcy Finlandii, Szwecji oraz  szefowie Rady Europejskiej i  Komisji Europejskiej – informuje MSZ.

 
Szczyt będzie kontynuowany w sobotę, 9 lipca 2016 r. W godzinach porannych odbędzie się spotkanie poświęcone Afganistanowi z udziałem szefów państw i rządów NATO oraz  przedstawicieli 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych w tym uczestnikami misji NATO Resolute Support. Program przewiduje drugą sesję Rady Północnoatlantyckiej, na którą zaproszone będą Jordania, Rada Europejska oraz Komisja Europejska. Ostatnie spotkanie, na które zaproszono prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, zostanie przeprowadzone w formacie Komisja NATO-Ukraina. Po każdym z wymienionych wyżej punktów odbędzie się konferencja prasowa Sekretarza Generalnego NATO.  
 
Ponadto ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony narodowej odbędą równoległe spotkania. Sesja Komisji NATO-Gruzja zaplanowana jest na 8 lipca popołudniu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Spotkanie Platformy ds. Interoperacyjności odbędzie się 9 lipca na szczeblu ministrów obrony. Ministrowie obrony państw NATO spotkają się z 25 krajami partnerskimi, które współpracują z NATO ws. Interoperacyjności. Format spotkania będzie następujący: 28 ministrów obrony państw NATO oraz następujących krajów: Armenia, Australia, Azerbejdżan, Bahrajn, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Japonia, Jordania, Kazachstan¬, Republika Korei, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Serbia, Szwecja, Szwajcaria, Macedonia, Tunezja, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina również o ograniczeniach dla ruchu powietrznego podczas Szczytu NATO.

- W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów oraz osób uczestniczących w Szczycie NATO w Warszawie w przestrzeni powietrznej zostaną wprowadzone ograniczenia dla ruchu lotniczego dotyczące lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego – informuje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Ograniczenia obejmą w szczególności bezzałogowe statki powietrzne powszechnie zwane dronami i sportowe urządzenia latające (zarówno profesjonalne, jak i amatorskie – w tym zdalnie sterowane).  Podczas Szczytu NATO ograniczenia w ruchu lotniczym będą obowiązywać w dniach 7-10 lipca 2016 r. w promieniu 100 km od Warszawy. Dodatkowo wyznaczono rejon bezpośrednio w otoczeniu PGE Narodowego (o promieniu 3 km), w którym określono bardziej restrykcyjne zasady wykonywania lotów. 
 
Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej, zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych, jak i innych czyli w celach „komercyjnych”. Zakaz lotów dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.  Ograniczenia nie mają wpływu na loty pasażerskie z lotnisk Okęcie, Modlin, Radom, Łódź, Lublin.

- Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega przed użytkowaniem  bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów oraz sportowych urządzeń latających (motolotnie, paralotnie oraz balony) w strefach objętych ograniczeniami. Każdy, kto złamie wprowadzony zakaz,  musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi. - informuje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz .


Poniżej publikujemy szczegółowy program szczytu NATO z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy:

7 lipca, czwartek

Godz. 14.00   Powitanie Sekretarza Generalnego NATO przez Prezydenta RP
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjmie Sekretarza Generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga.
 (Belweder, Sala Malinowa)
 
Godz. 14.05   Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO
 (Belweder, Sala Pompejańska)
 
Godz. 14.55 Ceremonia odznaczenia Alexandra Vershbowa, Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO
 (Belweder, Sala Zielona)
 
Wystąpienie Prezydenta RP i Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO
 
Godz. 15.25   Konferencja prasowa Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO
 (Belweder, Sala Konferencyjna)
 

8 lipca, piątek

Godz. 9.00     Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”
Planowane wystąpienia Prezydenta RP i SG NATO.
(Stadion PGE Narodowy, Błonia, Namiot WSEF)

Godz. 10.00 Przyjazd Prezydenta RP na stadion PGE Narodowy
(Stadion PGE Narodowy)

Godz. 13.30   Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Barackiem Obamą
(Stadion PGE Narodowy)

Godz. 14.15    Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta USA dla mediów (bez pytań)
(Stadion PGE Narodowy, Main Press Theatre)
 
Godz. 14.30   Oficjalne powitanie przez Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO Szefów Państw i Rządów
(Stadion PGE Narodowy, Family Photo Area)
 
Godz. 15.15  Family photo.
(Stadion PGE Narodowy, Family Photo Area)
 
Godz. 15.30   Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w Pierwszej Sesji Rady Północnoatlantyckiej
Planowane wystąpienia Prezydenta RP i SG NATO.
(Stadion PGE Narodowy)
 
Godz. 19.20   Pokaz przelotu formacji samolotów
(Stadion PGE Narodowy)
 
Godz. 20.00 Powitanie przez Prezydenta RP Szefów Państw i Rządów przybyłych do Pałacu Prezydenckiego
(Pałac Prezydencki, Sień Wielka)
 
Godz. 20.15   Wspólne zdjęcie Szefów Państw i Rządów
(Pałac Prezydencki, sala Chorągwiana)
 
Godz. 20.30 Obiad roboczy Szefów Państw i Rządów
(Pałac Prezydencki, sala Kolumnowa)
 

9 lipca, sobota
 
Godz. 9.00     Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Afganistanu             
(Stadion PGE Narodowy)
 
Godz. 12.00   Udział Prezydenta RP w Drugiej Sesji Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu Szefów Państw i Rządów
(Stadion PGE Narodowy)
 
Godz. 15.00   Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy
(Stadion PGE Narodowy)
 
Godz. 17.15    Konferencja prasowa Prezydenta RP
(Stadion PGE Narodowy, Main Press Theatre)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,prezydent.pl,msz.gov.pl,mon.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

75 lat Kongresu Polonii Amerykańskiej

/ Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

"Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych" - powiedział minister Adam Kwiatkowski w Chicago, podczas gali 75-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Chicago w czwartek, o 19:00 czasu lokalnego minister Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do członków Kongresu Polonii Amerykańskiej. Mówił o znaczeniu Polonii w USA i podziękował członkom KPA za pracę dla dobra ojczyzny.

Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Z okazji tego pięknego jubileuszu pragnę złożyć Państwu gratulacje i najlepsze życzenia. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje za to, co członkowie Kongresu na przestrzeni kilku pokoleń uczynili dla kultywowania idei polskiej niepodległości oraz umacniania dobrego imienia Polaków

- powiedział minister Kwiatkowski.

Prezes KPA Frank Spula w swoim przemówieniu podziękował gościom za przybycie oraz nawiązał do długoletniej historii i tradycji Kongresu. Czasy się zmieniają jednak misja KPA pozostaje taka sama. Prezes wierzy, że Kongres jest w stanie dostosowywać się do nowych wyzwań oraz zmieniających się potrzeb Polonii.

Razem działamy dla dobra Polonii oraz Polski, kraju z którego pochodzimy i skąd przybyli nasi przodkowie

-  powiedział Spula.

Przemówienie wygłosił także generał Michael Zerbonia. Mówił o roli Polski i polskich żołnierzy w NATO. Generał Zerbonia brał udział w operacjach wojennych w Iraku oraz w Afganistanie.

Należy podkreślić ważność sojuszu polsko-amerykańskiego dla bezpieczeństwa Polski oraz USA. Żołnierze amerykańscy i polscy bardzo dobrze ze sobą współpracują

-  powiedział Zerbonia.

W bankiecie brało udział ponad 150 gości z Polski i USA, sala była wypełniona po brzegi. Obecni byli przedstawiciele organizacji z Polski m.in. Hanna Gałązka, wiceprezes "Wspólnoty Polskiej", która odczytała list od prezesa Dariusza Bonisławskiego. Swoje gratulacje oraz życzenia przekazali także politycy amerykańscy i członkowie parlamentu, między innymi Daniel Lipinski, przedstawiciel stanu Illinois w Waszyngtonie. Lipinski podkreślił, że ten jubileusz jest ważny także dlatego, że w tym roku jest rocznica 100-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy USA i Polską. "KPA reprezentuje w USA 10 milionów Amerykanów, którzy mają polskie korzenie", powiedział Lipinski. Senator Kristen Gillibrand z Nowego Yorku przekazując gratulacje stwierdziła, że KPA spełnia wielką rolę w szerzeniu informacji o kulturze i historii Polski. 

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 podczas wiecu w Buffalo, podczas którego było obecnych 2500 delegatów z różnych organizacji polonijnych. Kongres od samego początku istnienia był zaangażowany w pomoc w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz umacnianiu dobrych stosunków z USA, począwszy od 1960 roku, kiedy to prezydent USA Dwight Eisenhower spotkał się z przedstawicielami KPA w Chicago.

Senator John Kennedy także przemawiał podczas tamtego zjazdu. W 1984 prezydent Ronald Reagan spotkał się z liderami Kongresu podczas obchodów 40-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z kolei prezydent Donald Trump spotkał się z Prezesem Frankiem Spulą oraz przedstawicielami KPA w Chicago w 2016 roku, podczas swojej kampanii prezydenckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl