Irańskie baryłki dla polskiego koncernu

  

Do gdańskiego Naftoportu zawinie w połowie sierpnia tankowiec „Atlantas” z ropą naftową z Iranu. Jak poinformował zarząd Grupy Lotos SA, na pokładzie jednostki znajduje się 2 mln baryłek błękitnego paliwa.

Zniesienie sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową, nałożonych na Iran, umożliwiło nawiązanie współpracy polskiej firmy oraz NIOC (National Iranian Oil Company), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach. Negocjacje doprowadziły do uzgodnienia warunków handlowych, dzięki którym po raz pierwszy od wielu lat ropa irańska trafi do rafinerii LOTOSU w Gdańsku.

- Umowa przewiduje realizację jednorazowej, testowej dostawy 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light - wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos. - Tak duża jednorazowa dostawa może być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). To jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. „Atlantas” będzie największym tankowcem, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.

Lotos jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku. W obszarze zainteresowania spółki pozostają również ropy arabskie.

Ta transakcja Lotosu potwierdza, że spółki Skarbu Państwa konsekwentnie działają w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski, w połączeniu z dobrą ekonomią takich dostaw to kierunek dobry nie tylko dla strategicznych interesów Państwa, ale również naszej gospodarki

- komentuje Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa.

Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zakup irańskiej ropy naftowej przez Lotos to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł dostaw.

Wykorzystujemy sprzyjające warunki geopolityczne do nawiązywania nowych kontaktów handlowych. Wszystko po to, by zapewnić Polsce maksymalne bezpieczeństwo energetyczne

- dodał minister Tchórzewski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ISBnews
Tagi

Wczytuję komentarze...


Minister Zdrowia: Od Czwartku wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Łukasz Szumowski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Musimy powoli w sposób bezpieczny wracać do tej nowej rzeczywistości, ale musimy zachować środki ostrożności, środki, które pozwolą ograniczyć nam transmisję wirusa. W związku z tym od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - podał na konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.

To na dzień dzisiejszy, gdy coraz więcej osób jest chorych w Polsce – czasami bezobjawowo – pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki, ale innych przed nami. W związku z tym od najbliższego czwartku taki będzie obowiązek dla wszystkich w przestrzeni publicznej

– podał minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts