Dron izraelskiego przedsiębiorstwa Elbit Systems Hermes 900 będzie operował nad Warszawą podczas natowskiego szczytu jaki odbędzie się w stolicy w dniach 8-9 lipca.

Hermes 900 jest dronem klasy średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu (MALE). Operuje na pułapie 10 tysięcy metrów, zdolny jest do działania do 36 godzin, osiąga prędkość maksymalną 222km/h. Może zabrać ze sobą 350 kilogramów sprzętu w celu prowadzenia działań rozpoznawczych oraz walki radioelektronicznej.
Inspektorat Uzbrojenia ma zamiar w 2019 roku rozpocząć proces pozyskiwania bsl klasy MALE pod nazwą "Zefir". Przewiduje się zakup 4 zestawów po 3 samoloty oraz naziemnych stacji naprowadzania Łącznie MON przewiduje zakup około 350 dronów w klasie taktycznej, mini i bojowej.
Jedną z oferty rozważanych przez MON na zakup MALE jest konstrukcja izraelskiej firmy Elbit Systems. W poprzednim tygodniu zakomunikował to Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz mówiąc. że "Hermes będzie gwarantował bezpieczeństwo nie tylko podczas szczytu NATO, ale także podczas Światowych Dni Młodzieży i prawdopodobnie już na zawsze".