Już w piątek szczyt NATO w Warszawie, który niewątpliwie należy do najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce. Kancelaria Prezydenta przygotowała spot „Droga na szczyt NATO”, który przedstawia jak wyglądały przygotowania. Prezydent Andrzej Duda już rok temu życzył sobie, by szczyt w Warszawie miał trzy cechy: po pierwsze, że będzie to szczyt decyzyjny, po drugie, że będzie to szczyt uniwersalny, pokazujący jedność NATO i odpowiadający na wszystkie zagrożenia, które pojawiły się wokół NATO, i po trzecie, że będzie to szczyt patrzący w przyszłość, wyznaczający kierunki dalszej ewolucji Sojuszu. 

Prezydent Andrzej Duda nie marnował czasu. Odbył ponad 50 spotkań i dwustronnych rozmów przed zbliżającym się szczytem NATO. Ich celem było przekonanie zachodnich partnerów, że w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej powinny być rozmieszczone wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Andrzej Duda ponad rok temu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

18 czerwca 2015 Stoltenberg odwiedził Warszawę. Już wtedy podjęto rozmowy dotyczące obecnej sytuacji międzynarodowej oraz spotkania Sojuszu, które odbędzie się już za dwa dni w Warszawie. Krzysztof Szczerski, doradzający prezydentowi elektowi w sprawach zagranicznych, powiedział na konferencji prasowej, że „złapali wspólny język”.
 
Wiele pracy było również w ostatnich dniach. We wtorek odbyło się spotkanie prezydenta Dudy, premier Beaty Szydło, szefa BBN Pawła Solocha, ministrów spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, obrony narodowej Antoniego Macierewicza, finansów Pawła Szałamachy oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.

Uzgodniono stanowisko Polski podczas szczytu Sojuszu. Nakłady obronne zostaną utrzymane w wysokości 2 proc. PKB, tak jak mówią standardy NATO. Wydatki na modernizację techniczną wynosić będą 20 proc. tej kwoty.
 

Dla zagwarantowania, że szczyt NATO zakończy się sukcesem, prezydent Andrzej Duda założył m.in., że Polska ma być jego aktywnym gospodarzem oraz przeprowadził bezprecedensową akcję dyplomatyczną

– mówił na konferencji minister Krzysztof Szczerski.
 
Minister zaznaczył, że kluczem jest powrót do rdzenia zadań NATO, czyli kolektywnej obrony i gwarancji bezpieczeństwa dla państw członkowskich. Powiedział, że prezydent wyznaczył wszystkim współpracownikom zadania.
 

Prezydent powiedział wyraźnie, że chce żeby Polska była aktywnym twórcą kompromisu, który spowoduje, że szczyt warszawski będzie decyzyjny, uniwersalny i patrzący w przyszłość

– powiedział.
 
 Dodał, że w związku z tym Andrzej Duda zdecydował się na bezprecedensową akcję dyplomatyczną, odbywając dziesiątki rozmów z sojusznikami.
 
 Zobacz wideo: