Szczyt NATO w Warszawie już w tym tygodniu. To wydarzenie, które może na dekady zadecydować o bezpieczeństwie naszego kraju. Dla stolicy wizyta przywódców zachodniego świata to wielki prestiż, ale też wyzwanie. A dla mieszkańców – kilka dni poważnych zmian w komunikacji miejskiej i ruchu ulicznym.

Poważne zmiany w ruchu ulicznym obowiązywać będą już od 7 lipca. Najwięcej utrudnień czeka na mieszkańców na Pradze-Południe, szczególnie w otoczeniu Stadionu Narodowego, gdzie odbywa się szczyt, Śródmieścia i Woli. Część ulic zostanie zamknięta dla ruchu ulicznego, a np. al. Zieleniecka także dla ruchu pieszego.

Wstrzymana będzie żegluga po warszawskim odcinku Wisły, część ulic zostanie wyłączona z parkowania. Swoje trasy zmienią autobusy, tramwaje, a pociągi metra, SKM i KM nie będą się zatrzymywać na stacji Stadion Narodowy. Wszelkie zmiany motywowane są względami bezpieczeństwa.

W Dodatku Warszawskim „Gazety Polskiej Codziennie” zamieszczamy dwuczęściowy niezbędnik mieszkańca – zbiór praktycznych porad związanych ze zbliżającym się szczytem. Dziś część pierwsza – dotycząca zmian w komunikacji miejskiej. Jutro druga – opisująca zmiany dla kierowców, rowerzystów i kwestie bezpieczeństwa.

Od 7 do 9 lipca zamkniętych będzie kilka głównych ulic w Śródmieściu, na Woli, Ochocie i Pradze-Południe. Wyłączone z ruchu będą m.in. Aleje Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego) i cały ciąg przez most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecką, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński. W Centrum dodatkowo zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Senatorska i Poznańska.
Z ruchu pieszego zostaną też wyłączone całkowicie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie oraz most Poniatowskiego i aleja Poniatowskiego.

Jak zapewnia ZTM, najpewniejszym środkiem komunikacji będzie w tych dniach metro. Z jednym wyjątkiem – stacji Stadion Narodowy, przez którą przez trzy dni szczytu pociągi będą przejeżdżały bez zatrzymywania się. To samo dotyczy kolei, która w czasie szczytu NATO nie będzie zatrzymywała się na stacji Warszawa-Stadion.
W piątek zamknięte będą także pl. Zamkowy oraz droga z Lotniska Chopina na całej długości ul. Żwirki i Wigury. Wyłączona z ruchu będzie też ul. Grzybowska, a czasowo wstrzymany ruch także na wszystkich ulicach prostopadłych do obu tych traktów, którymi przejadą zagraniczni przywódcy.

Największych utrudnień należy się spodziewać w piątek i sobotę, kiedy nastąpi kulminacja szczytu oraz będą się odbywały przyjazdy i wyjazdy najważniejszych gości. ZTM poinformował, że autobusy jeżdżące przez miasto z lewego na prawy brzeg Wisły będą jeździły objazdami przez al. Waszyngtona, Saską, Zwycięzców, Wał Miedzeszyński, most Łazienkowski, al. Armii Ludowej, Targową, ks. Kłopotowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, mostem Świętokrzyskim, Zajęczą, Dobrą, Tamką, Kruczkowskiego, Książęcą i przez pl. Trzech Krzyży do al. Ujazdowskich. Z północy na południe objazdy odbędą się przez: Wał Miedzeszyński, Zwycięzców, Saską, al. Waszyngtona, Grenadierów, Grochowską, Targową oraz Czerniakowską, Solec, Wioślarską, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie, al. Niepodległości, Chałbińskiego, al. Jana Pawła II, Waryńskiego i przez pl. Konstytucji oraz Marszałkowską do pl. Bankowego. Poza Śródmieściem, Pragą-Południe i częściami Ochoty i Woli ruch powinien odbywać się normalnie.

Duże problemy czekają też posiadaczy samochodów. I to nie tylko takich, którzy będą musieli pojawić się w centralnych dzielnicach stolicy do pracy bądź w interesach. Na wielu ulicach (szczegółowe informacje na stronach ZTM) Pragi-Południe, Śródmieścia, Ochoty i Woli zakaz zatrzymywania się obejmie nawet ich mieszkańców. Dodatkową reperkusją może być wywiezienie samochodu na koszt właściciela pojazdu. Na terenie wspomnianych dzielnic pojawią się specjalne tabliczki ostrzegające przed taką możliwością. Będą dotyczyły także dotychczas wyznaczonych miejsc postojowych, chodników, zatok i wszystkich ulic poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań.
Uwaga! Pierwsze takie zakazy pojawią się już w środę 6 lipca od godz. 22. Władze miasta zapewniają, że mieszkańcy rejonów objętych zakazami będą jednak mogli bezpłatnie parkować na innych miejscach niż przypisane do ich abonamentów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lub całodobowo na parkingach P+R.

KLIKNIJ, aby powiększyć:


Tekst w całości ukazał się w Dodatku Warszawskim "Gazety Polskiej Codziennie"