Łapówki i płatna protekcja. W tle nagranie z Niesiołowskim

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

Dorota Kania

Szefowa działu krajowego „Gazety Polskiej Codziennie”, redaktor naczelna Telewizji Republika, wicenaczelna portalu Niezależna.pl oraz dziennikarka śledcza „Gazety Polskiej”.

Kontakt z autorem

  

Nagrania operacyjne, na których widać, jak Stefan Niesiołowski przyjmuje reklamówkę od przedsiębiorcy podejrzanego o korupcję, w najbliższym czasie trafią do biegłych.  „Gazeta Polska” dowiedziała się, że nie ma dowodów na to, że nagrania zostały zmanipulowane, a śledztwo rozszerzono o artykuły kodeksu karnego dotyczące  łapówki i płatnej protekcji - powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych .

Sprawę prowadzi Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.  Informację o postępowaniu pierwsza podała „Gazeta Polska Codziennie” w maju br. Dotyczy afery, której szczegóły przedostały się do mediów w lipcu 2015 r. Wówczas Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 12 osób: 2 żołnierzy i 2 pracowników wojska z Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy oraz 7 przedsiębiorców i radcę prawnego.

Zapytaliśmy łódzką prokuraturę o nagrania, które aktualnie znajdują się w łódzkiej prokuraturze.

- Trwa przygotowywanie kopii binarnych dowodowych nagrań, po czym przeprowadzona zostanie ich analiza i wykonane będą oględziny zawartości nośników elektronicznych. Nadal prowadzone są czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, w tym ustalenie, dla kogo przeznaczona była wypłata. Nie ma aktualnie żadnych przesłanek do przyjmowania, że miała miejsce jakkolwiek ingerencja w nagrania zabezpieczone do sprawy – odpowiedziała nam prokurator Beata Marczak, naczelnik Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

Według ustaleń „Gazety Polskiej” na nagraniach widać, jak Stefan Niesiołowski przyjmuje reklamówki, a także produkty spożywcze m.in. wędliny. W okresie, kiedy dokonano nagrania, księgowa firmy, z której przedstawicielem rozmawiał Niesiołowski, zaksięgowała wypłaty – dwa razy po 20 tys. zł. Nie wiadomo, czy ma to jakikolwiek związek z rozmową, w której uczestnikiem był poseł PO – prokuratura obecnie to weryfikuje.
Zapytaliśmy prokuraturę, czy planuje wniosek o uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu.

- Postępowanie nadal prowadzone jest w sprawie, zaś S.N. nie został jeszcze przesłuchany w jakiejkolwiek roli procesowej – przekazała nam prokurator Marczak, a gdy uszczegółowiliśmy pytania: Śledztwo toczy się w fazie in rem. Ewentualne skierowanie wniosku w przedmiocie uchylenia immunitetu poprzedza sformułowanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów wydane w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, jeżeli dostatecznie uzasadnione jest podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba. Obecnie trwają intensywne czynności ustaleniowe i procesowe ukierunkowane na weryfikację dotychczas zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz jego analizę pod kątem zaplanowania i realizacji dalszych czynności procesowych. W zależności od wyników tych czynności podjęte zostaną na dalszym etapie postępowania decyzje co do przedstawienia określonym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa – odpowiedziała nam prokuratura.


Stefan Niesiołowski, w trakcie działalności poselskiej, pojawiał się w kilku postępowaniach prokuratorskich, m.in.  w kwietniu br.  Radio Zet poinformowało, że prokuratura bada związki posła PO z aferą w Najwyższej Izbie Kontroli - z materiałów śledztwa wynika, że Niesiołowski miał interweniować w swojej prywatnej sprawie. Sprawa dotyczy budowy w Łebie, gdzie polityk ma apartament. Norweska firma wybudowała budynek, który odciął od morza mieszkanie posła. W związku z tym Niesiołowski złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, aby ta sprawdziła inwestycję. Polityk przyznał, że taka sytuacja miała miejsce, ale zaznaczył, że nie widzi w niej nic złego.

 
Cały tekst na temat Stefana Niesiołowskiego w najnowszym numerze „Gazety Polskiej” dostępnym od 6 lipca b.r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl