Rosja i PO atakują rząd przed szczytem NATO

Dorota Łomicka

Absolwentka Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW, z \"Gazetą Polską Codziennie\" związana od 2013 r.

Kontakt z autorem

  

Dzisiaj rano – trzy dni przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie – Komisja Obrony Narodowej zajmie się sprawą wotum nieufności dla ministra obrony Antoniego Macierewicza. Jego odwołania domaga się Platforma Obywatelska. W sukurs PO idzie również Rosja. W piątek Gazprom postanowił niespodziewanie przykręcić kurek z gazem – w efekcie dostawy surowca dla PGNiG-u spadły nawet o 20 proc.

Za kilka dni do Warszawy przyjadą tysiące delegatów i dziennikarzy z krajów członkowskich NATO. Zdaniem Platformy Obywatelskiej to najlepszy czas na polityczne przepychanki. Dzisiaj Komisja Obrony Narodowej zaopiniuje wniosek nieufności dla ministra Antoniego Macierewicza złożony przez PO pod koniec czerwca.

– Każdy kolejny dzień Antoniego Macierewicza jako ministra szkodzi bezpieczeństwu Polski – przekonywał wówczas Grzegorz Schetyna.

Waldemar Andzel (PiS), wiceszef komisji, mówi wprost: „Wniosek PO o odwołanie ministra obrony jest nie tylko bezzasadny, ale i szkodliwy dla Polski przed szczytem NATO”. W ocenie polityka działania PO i awantura polityczna, którą chce wywołać, to dywersja wymierzona w interes naszego państwa. Wniosek ma uzasadniać znany z knajackiego języka Stefan Niesiołowski.

– To jest kompromitacja na całej linii – ocenia poseł PiS-u.

Prawdopodobnie marszałek sejmu Marek Kuchciński będzie robił wszystko, aby ograniczyć straty wizerunkowe. Przy okazji debaty o wniosku nie będzie więc pytań, a jedynie krótkie wystąpienia przedstawicieli klubów.

Zdaniem polityków PiS-u nie ma najmniejszych szans, aby wniosek PO uzyskał większość.

– Minister Antoni Macierewicz ma koncepcję rozwoju naszej armii, poprawy bezpieczeństwa kraju i obywateli. To wszystko jest realizowane. Oczywiście nie będzie to wszystko proste po tym, jak Platforma przez osiem lat niszczyła nasze wojsko – mówi w rozmowie z „Codzienną” Waldemar Andzel.

O to, dlaczego wniosek o wotum nieufności został złożony właśnie teraz i czy to rozsądne, by rozpatrywać go tuż przed szczytem NATO, zapytaliśmy przewodniczącego klubu parlamentarnego PO Sławomira Neumanna.

– Tak, to rozsądne. Antoni Macierewicz swoimi działaniami skłonił nas do złożenia takiego wniosku. A szczyt NATO nie jest powodem, byśmy mieli mieć złego ministra obrony narodowej – stwierdził.


Na kilka dni przed szczytem NATO w Warszawie głos w sprawie zabrała także Rosja. Między godz. 22 czwartek a 14 w piątek zanotowano – bez uprzedzenia – niższe o ok. 20 proc. dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu dla PGNiG.

– Nie jestem zaskoczony, Rosja próbuje nam szkodzić na różne sposoby. Ten szczyt i to, co zostanie na nim przyjęte, są niezwykle ważne dla naszego kraju, bo w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo Polski i Polaków – mówi nam poseł Waldemar Andzel.

(wsp. mz)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczyt G7 w klubie golfowym Trumpa? Prezydent USA zabrał głos w tej sprawie

Trump National Doral / By Cfmyers - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12454422

  

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych Demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie.

"Z powodu zarówno mediów, jak i irracjonalnej wrogości szalonych Demokratów, nie będziemy już rozważać organizacji szczytu G-7 w 2020 roku w ośrodku Trump National Doral of Miami. Zaczniemy szukać innego miejsca, być może będzie to Camp David"

- napisał prezydent na Twitterze, reagując na krytykę.

Pełniący obowiązki szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ogłosił w czwartek, że należący do Trumpa klub golfowy na Florydzie to "najlepszy obiekt na takie przedsięwzięcie." Podkreślił, że lokalizacja została wybrana po analizie dziesięciu miejsc w całym kraju i zapewnił, że prezydent Trump nie będzie czerpał żadnych profitów z tego tytułu.

Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony Demokratów i niektórych mediów. Trumpowi zarzucono, że wykorzystuje prywatne nieruchomości w celach oficjalnych i tym samym czerpie z tego zyski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl