Jeden z głównych domów inwestycyjnych w Europie i znajdujący się w czołówce zarządców nieruchomości na świecie Standard Life Investments zamyka warty ponad 2,9 miliarda funtów fundusz inwestycyjny.

Będzie to pierwszy fundusz inwestycyjny w Wielkiej Brytanii, który zawiesił handel od czasu kryzysu finansowego w latach 2007-2009, kiedy najwięksi gracze na rynku finansowym nie mieli pieniędzy, by spłacić swoich inwestorów - podaje brytyjski dziennik "The Guardian".

Firma powołując się na „nadzwyczaje okoliczności rynkowe” powiedziała swoim inwestorom, że nie mogą więcej wycofywać swoich pieniędzy.
Zatrzymano obrót funduszu Standard Life Investments UK Real Estate po tym, jak w wyniku Brexitu akcjonariusze zaczęli masowo wypłacać pieniądze.

Dane Brytyjskiego Towarzystwa Inwestycyjnego pokazują, że inwestor detaliczny wycofał tuż przed Brexitem 360 milionów funtów z funduszu nieruchomości. Kolejne 439 milionów wypływów doświadczyły fundusze akcyjne.

Decyzja o zawieszeniu wypłat będzie rewidowana co 28 dni.

Standard Life Investments powstała w roku 1998 jako firma specjalizująca się w zarządzaniu inwestycjami. Działa w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii, Hong Kongu oraz Stanach Zjednoczonych. Posiada również swoje przedstawicielstwa w Niemczech, Francji, Południowej Korei i Pekinie. Działa również w Indiach poprzez joint venture.

Fundusz Standard Life Investments jest właścicielem m.in centrum handlowego Europa Centralna w Gliwicach, którego wartość inwestycji wyniosla ok 150 mln euro.