W 2020 roku Warszawa może stać się gospodarzem biegowych mistrzostw świata na dystansie nieco ponad 21 km. Z taką inicjatywą wyszła Fundacja „Maraton Warszawski”.

Warszawiacy lubią i chcą biegać, o czym świadczą kolejne maratony, półmaratony i biegi na „dychę”, w których biorą udział tysiące osób. Już 23 lipca niemal 10 tysięcy osób pobiegnie w 26. Biegu Powstania Warszawskiego, a za niecałe trzy miesiące ulicami stolicy przebiegną uczestnicy 38. PZU Maratonu Warszawskiego. To właśnie fundacja, która co roku organizuje jeden z największych biegów w Polsce, zaproponowała, aby stolica została gospodarzem lekkoatletycznych zawodów w randze seniorskich mistrzostw świata IAAF - miałyby się one odbyć w 2020 roku, podczas 15. edycji Półmaratonu Warszawskiego. 

Mistrzostwa świata w półmaratonie odbywają się co dwa lata, ciesząc ogromnym zainteresowaniem sportowców - w tym roku impreza gościła w marcu w walijskim Cardiff, gdzie na starcie mistrzostw stanęli biegacze z 49 krajów, a cały bieg zdominowali lekkoatleci z Kenii. Za dwa lata miastem-gospodarzem będzie Walencja, następnego organizatora poznamy w połowie przyszłego roku. Czy Warszawa jest przygotowana na takie wydarzenie?

Żadnych wątpliwości nie ma Urząd m. st. Warszawy, który poparł wniosek skierowany przez fundację do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. To jednak nie PZLA, tylko Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podejmie ostateczną decyzję. Inicjatywę już wkrótce będzie można wesprzeć w portalach społecznościowych poprzez hashtag #Warsaw2020.

- Spodziewamy się, że w przypadku otrzymania prawa do organizacji mistrzostw świata na starcie mogłoby stanąć nawet 20 tys. biegaczy. Jesteśmy na to przygotowani, wiemy gdzie i jak zorganizować zaplecze imprezy, a zadeklarowane wsparcie miasta gwarantuje nam, że będziemy mogli zorganizować bieg w naprawdę komfortowych warunkach, wykorzystując całe nasze doświadczenie i potencjał organizacyjny - mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. - Warto podkreślić, ze to olbrzymia promocja zagraniczna dla Polski, Warszawy i dla naszych biegów, które są organizowane na światowym poziomie. Myślę zresztą, że wszyscy zasługujemy na to, by być gospodarzem takiego święta bo to, co wydarzyło się przez ostatnie lata z bieganiem w Polsce to prawdziwy fenomen - dodaje.

Półmaraton Warszawski 2017 zaplanowano na 26 marca 2017 roku.