Siły Stanów Zjednoczonych w obecności prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko w ubiegłym tygodniu przekazały 4 radary AN/TPQ-36 i 10 AN/TPQ-49 w ramach realizacji przez stronę amerykańską programu współpracy wojskowej i technicznej.

AN/TPQ-36 i AN/TPQ-48 są mobilnymi radarami. Pierwszy z nich skutecznie wykrywa ogień artylerii i ataki rakietowe w zasięgu do 24 km, określa przy tym dokładne miejsce, z którego prowadzono ostrzał. Natomiast radar AN/TPQ-48 pozwala na ostrzeganie, wykrywanie oraz przekazywanie danych dla systemów artyleryjskich o pociskach moździerzowych prowadząc obserwację w kącie 360°,w promieniu 10 km.
Przekazanie pomocy wojskowej dla Ukrainy było możliwe dzięki uchwaleniu budżetu przez Kongres na 2016, rok który przewidział wsparcie  w wysokości 335 milionów dolarów na zwiększenie ukraińskich możliwości obronnych. Środki te pozwolą również na przeszkolenie żołnierzy ukraińskich.
Jest to już kolejna dostawa systemów radarowych dla ukraińskiej armii. W 2014 roku otrzymała ona 3 lekkie radary AN/TPQ-48 rok później zostały dostarczone 2 radary typu AN/TPQ-36. Nowe systemy radarowe są tak potrzebne, gdyż największe straty ukraińskiemu wojsku zadaje ostrzał artyleryjski i rakietowy. Radary te mogą przyczynić się do zmniejszenia ofiar wśród żołnierzy ukraińskich biorących udział w konflikcie o Donbas.