Platforma brata się z SLD. Koalicja przegranych partii

Magdalena Złotnicka

Dziennikarka „Gazety Polskiej”. Jest szefową działów „Ludzie”, „Podróże”, „Reportaż”.

Kontakt z autorem

  

Człowiek Grzegorza Schetyny Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, na stanowisko wiceprezydenta powołał Piotra Paczóskiego z SLD. Dzięki temu w radzie miasta powstanie silna koalicja komitetu „Razem Zmieniamy Jelenią Górę”, SLD i części radnych Platformy Obywatelskiej.

Jak podaje portal Jg24.pl, nowy zastępca prezydenta Jeleniej Góry Piotr Paczóski zapowiada, że wraz z powołaniem koalicji kończy się okres jałowych sporów w radzie, a zaczyna realna praca.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na taką koalicję? Posłanka PiS-u z Dolnego Śląska Marzena Machałek tłumaczy, że koalicja Marcina Zawiły z SLD nie jest niczym zaskakującym. – Pamiętam, jak w czasach, kiedy Marcin Zawiła był członkiem Unii Wolności, to UW stworzyła koalicję z SLD i odwołała marszałka Dolnego Śląska z AWS-u. Z tego wynika, że Zawile nie pierwszy raz jest po drodze z SLD – stwierdza. Machałek dodaje, że Platformie, czyli partii, która coraz bardziej traci na znaczeniu politycznym, potrzebne było wzmocnienie swojej pozycji w mieście. – Ponadto sam prezydent ewidentnie ma kłopoty ze stworzeniem stabilnej koalicji, by móc rządzić miastem – mówi.

Marcin Zawiła, pytany o to, dlaczego Piotr Paczóski został wiceprezydentem, stwierdził krótko. – Powstała koalicja zapewnia nam większość w radzie. A większość, jak wiadomo, pozwala na pewne przeprowadzanie zamierzonych przedsięwzięć – powiedział. Pytany, czy PO jest tak słaba, że musi wspierać się SLD, stwierdził, że nawet jeśli pojawiają się takie opinie, to on ich komentować nie będzie. – Dla mnie to nie ma nic wspólnego z jakąś domniemaną słabością PO, a jest jedynie wynikiem układu sił w Jeleniogórskiej radzie miasta – tłumaczył „Codziennej”.

Innego zdania jest jednak dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – SLD to formacja praktycznie nieistniejąca, a PO zaraz dojdzie do podobnego stanu. W mojej ocenie takie bratanie się z SLD tylko ten proces przyspieszy – mówi. Dodaje, że znaczące jest także to, iż PO podpiera się SLD właśnie na Dolnym Śląsku. – Przecież to na tym terenie dochodziło do największych politycznych bratobójczych wojen w Platformie – zaznacza.

Przypomnijmy, że Zawiła jest prezydentem Jeleniej Góry od 2010 r. Kiedy w wyborach samorządowych 2014 r. ubiegał się o reelekcję, szef dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz odmówił mu rekomendacji. Wynikało to z faktu, że w ramach porozumienia z Rafałem Dutkiewiczem ustalono, iż na prezydenta Jeleniej Góry wystartuje Marek Obrębalski. Do drugiej tury wyborów przeszli Obrębalski jako kandydat PO i Zawiła, który wystartował z komitetu KWW „Razem Zmieniamy Jelenią Górę”. Zawiła wygrał. I oczywiście wówczas o usuwaniu go z PO nie mogło być mowy. Prezydent odszedł z PO w 2015 r. Powrócił do partii, gdy jej szefem został Grzegorz Schetyna.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy będą mieli droższy prąd

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Powodem kolejnej podwyżki jest planowane zwiększenie opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii (tzw. EEG-Umlage). Jest ona uiszczana przez odbiorców w rachunkach za prąd i stanowi ok. 25 proc. całej ceny. O planowanym wzroście poinformowali we wtorek operatorzy największych sieci przesyłowych energii.

Obecnie wysokość EEG-Umlage za kilowatogodzinę wynosi 6,41 eurocenta. W 2020 roku będzie to o 5,5 proc. więcej - 6,76 eurocenta. Nie jest to jednak jedyny składnik podwyżki. Średnio o 9 proc. wzrosnąć ma też opłata sieciowa, która składa się na kolejną jedną czwartą końcowego rachunku.

Decyzja, czy przerzucić wyższe opłaty na odbiorców indywidualnych, należy co prawda do dostawców prądu, ale eksperci są zgodni, że do tego dojdzie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku średnio o około 21 euro więcej w skali rocznej, gospodarstwo trzyosobowe - około 37 euro, a czteroosobowe - 53 euro.

Roczne rachunki za prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego wynoszą w RFN około 1200 euro. Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Danii należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tabloid "Bild" w środę z oburzeniem skomentował zapowiedziane podwyżki.

"Wielka koalicja reklamowała swój pakiet klimatyczny, mówiąc o sprawiedliwości społecznej. Tymczasem wychodzi na to, że zapowiadane ulgi będą nic nie warte. Coś podobnego można życzliwie nazwać naginaniem liczb. Albo po prostu kłamstwem. Takie eksperymenty księgowe nie przekonają obywateli do ochrony klimatu. Nie może tak być, że na końcu to zawsze obywatel budzi się z ręką w nocniku"

- przekonuje najpoczytniejszy dziennik w RFN.

W ubiegłym tygodniu rząd Niemiec przyjął tzw. pakiet klimatyczny, czyli szereg projektów ustaw dotyczących ochrony klimatu. Wprowadza on m.in. wiążący prawnie cel ograniczenia emisji CO2 oraz zobowiązuje wszystkie ministerstwa, by do tego celu dążyły.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 zgodnie z zapowiedziami mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl