W najbliższy piątek – jeszcze przed formalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie – prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Barack Obama spotkają się w wąskim gronie, by omówić kwestie związane z bezpieczeństwem, Brexitem oraz umową handlową TTIP.

Rozmowa „w cztery oczy” ma potrwać ponad pół godziny. Spotkanie głów państw nie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. W związku z piątkową kolacją uczestników szczytu NATO, budynek jest wyłączony z organizacji innych wydarzeń.

W rozmowach wezmą udział również minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch.


„Barack Obama spotka się w Warszawie z polskim prezydentem, by przedyskutować relacje amerykańsko-polskie, potwierdzić zobowiązania USA w kwestii bezpieczeństwa Polski oraz wymienić poglądy na szerokie bezpieczeństwo Europy” informowali już wcześniej przedstawiciele Białego Domu.

Szczyt NATO odbędzie się na PGE Narodowy w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Do stolicy Polski zjadą wówczas wszyscy kluczowi przywódcy państw NATO. W sumie w szczycie weźmie udział ponad 2,5 tys. delegatów z 68 krajów. Będą dyskutować o realiach współczesnej Europy, a w szczególności o zagrożeniu, płynącym ze strony nieprzewidywalnej i agresywnie nastawionej Rosji. Stąd już kilka miesięcy temu we władzach NATO zdecydowano o większym zaangażowaniu się w militarną obronę wschodnich granic Sojuszu.