W poniedziałek na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Janowie odbędzie się pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie. W uroczystości uczestniczyć będzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Podczas uroczystej zbiórki nastąpi przekazanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji Inherent Resolve przez Dowódcę Generalnego RSZ w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu RSZ.

Główne siły kontyngentu w Państwie Kuwejt będzie tworzył komponent powietrzny - cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Będą one realizować zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

Z kolei w skład kontyngentu stacjonującego w Iraku wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie zostanie użyty na mocy podpisanego w dniu 17 czerwca 2016 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve.

Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.