Wielka Brytania nie może rozpocząć negocjacji na temat handlu z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Musi najpierw opuścić Wspólnotę - powiedziała w wywiadzie dla BBC Cecilia Malmström, Europejski Komisarz ds. Handlu. „Najpierw wychodzisz, potem negocjujesz” - powiedziała Malmström.

Po Brexicie, zgodnie z unijnym prawem, dla UE Wielka Brytania stanie się „krajem trzecim”. Oznacza to, że handel z nią będzie się opierał na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Działając we WTO, UE występuje w charakterze jednolitego podmiotu reprezentowanego przez Komisję, a nie przez państwa członkowskie. W imieniu wszystkich 28 państw członkowskich Komisja negocjuje warunki umów handlowych i broni interesów UE przed Organem Rozstrzygania Sporów WTO.

W Londynie panuje obawa, że konieczność prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z przepisami WTO może mieć katastrofalne skutki dla sektora usług w Wielkiej Brytanii - czytamy na stronach internetowych BBC.

Zgodnie z prawem UE, blok nie może wynegocjować oddzielnej umowy z jednym ze swoich członków. Jest również sprzeczne z prawem UE, aby członek Wspólnoty negocjował swoje umowy handlowe z krajami spoza niej. Oznacza to, że Wielka Brytania nie może tego zrobić do czasu wyjścia z Unii.