Sfałszowane referendum

  

70 lat temu zarządzono w Polsce referendum, które miało delikatnie wysondować możliwość sfałszowania przyszłych „wolnych” wyborów. Tak Polska Partia Robotnicza sprawdzała, czy przy stosunkowo niedużym nacisku administracyjnym i policyjnym, bez używania środków zmasowanego terroru, można uzyskać satysfakcjonujący wynik. Obserwowano, jak działają struktury partyjne i czy są dobrze zorganizowane. 

Uczestnicy referendum mieli odpowiedzieć na trzy pytania: 

Czy jesteś za zniesieniem Senatu?

Czy chcesz utrwalenia w przyszłej konstytucji ustroju gospodarczego zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?

Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?Według historyków treść tych trzech pytań nie miała większego znaczenia. Była dobrana tak, aby spowodować pozytywną odpowiedź, co sprawiałoby wrażenie rzekomego poparcie dla komunistów. Dla większego bezpieczeństwa uzyskania wyników po myśli PPR nad referendum czuwała specjalna grupa wysłana przez Stalina 20 czerwca 1946 r. do Warszawy, dowodzona przez płk. Arona Pałkina, naczelnika wydziału D Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MGB) ZSRS, zajmująca się fałszowaniem i preparowaniem dokumentów.

Przed plebiscytem zorganizowano też szeroko zakrojoną akcję propagandową pod hasłem odpowiedzi „3 x TAK” na każde z pytań. Opozycja i podziemie niepodległościowe, aby odróżnić się od komunistów, nawoływały do głosowania „nie” na jedno, dwa bądź wszystkie trzy pytania.

3 maja 1946 r. w wielu miastach Polski organizowano manifestacje upamiętniające konstytucję z 1791 r., w czasie których doszło do starć z siłami bezpieczeństwa. W Krakowie podczas pacyfikacji obchodów funkcjonariusze zabili kilka osób, parędziesiąt zostało rannych, a wiele setek aresztowano. Nasilono również walkę z podziemiem niepodległościowym.  

Oficjalne wyniki referendum władze ogłosiły dopiero 12 lipca 1946 r. Według nich wzięło udział 85 proc. uprawnionych. Na pytanie pierwsze – „tak” – miało odpowiedzieć 68,2 proc., na pytanie drugie – „tak” – 77,3 proc., a na pytanie trzecie – „tak” – 91,4 proc.

Dodać należy, że grupa wsparcia przysłana z Moskwy sporządziła ponownie 5994 protokoły komisji obwodowych z obliczonymi głosami i podrobiła 40 tys. podpisów członków obwodowych komisji wyborczych. 
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oburzone akcją „Nie świruj, idź na wybory”. „Oczekujemy wsparcia – nie szyderstwa”

Screeny z filmików "Nie świruj, idź na wybory" / twitter.com

  

Wystartowała kampania „Nie świruj, idź na wybory”. W krótkich filmikach występują celebryci znani z niechęci do rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na jednym z klipów aktor udaje osobę chorą psychicznie. „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu, do którego dotarł portal niezalezna.pl.

Rozpoczęto akcję „Nie świruj, idź na wybory”. Biorą w niej udział artyści otwarcie deklarujący poparcie dla opozycji, m.in. Zbigniew Hołdys, Grzegorz Turnau, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak, Szymon Majewski, Andrzej Chyra, Robert Janowski, Anna Cieślak.

[polecam:https://niezalezna.pl/288794-tak-celebryci-chca-namowic-do-udzialu-w-wyborach-ich-akcja-nieswiruj-budzi-niesmak]

Szczególne poruszenie wywołał filmik z Wojciechem Pszoniakiem, który udaje osobę chorą psychicznie.

„Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji”

– zauważył europoseł PiS Patryk Jaki.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego Towarzystwa, dr. n. med. Sławomira Murawca, od samego rana spływały różne informacje dotyczące tej kampanii. Wypracowano stanowisko PTP na temat akcji „Nie świruj, idź na wybory”.

Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia w tej sprawie.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo.

Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego.

Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji  zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

[polecam:https://niezalezna.pl/288803-ta-akcja-pokazuje-desperacje-opozycji-posel-pis-o-kampanii-nie-swiruj-idz-na-wybory]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl