Cały oddział ługańskich separatystów zdezerterował. Powodem były rozpowszechniane przez Rosję informację że ma nastąpić ukraińska ofensywa. Chcąc podwyższyć morale żołnierzy propaganda wywołała wśród terrorystów panikę - informuje portal reporters.pl

Ponad 20-tu separatystów zdezerterowało z 2 Brygady Strzelców Zmotoryzowanych LNR – poinformował koordynator grupy „Informacyjny Sprzeciw” Dmitrij Tymczuk. 

Od jakiegoś czasu separatystyczne media rozpowszechniały informację o „ofensywie wojsk Ukrainy” i masowym ściąganiu przez armię ukraińską w rejon Siewierodoniecka i Lisiczańska sprzętu bojowego, a nawet lotnictwa szturmowego, wyrzutni rakietowych i „brygad najemników z NATO”.

W zamierzeniu rosyjskich propagandzistów, pogłoski miały podwyższyć czujności żołnierzy, ale przyniosły skutek odwrotny – wielu spanikowało. Na ich morale źle wpływają także opóźnienia w wypłacie żołdu i złe traktowanie przez rosyjskich oficerów.

Sytuacja na wschodniej Ukrainie zaostrza się, w szczególnie w rejonie Doniecka i Mariupola. Połączone rosyjsko-separatystyczne siły ostrzeliwały wojska ukraińskie aż 51 razy w ciągu zaledwie jednego dnia.