Poszukiwany kamienny orzeł

Od połowy lipca ruszają poszukiwania cennych historycznie przedmiotów, które skrywa Wisła.

Orzeł na Pałacu Kazimierzowskim, rycina
Od połowy lipca ruszają poszukiwania cennych historycznie przedmiotów, które skrywa Wisła. W zeszłym roku rzeka miała bardzo niski poziom wody, w związku z tym udało się wydobyć m.in.: relikty architektoniczne zrabowane w XVII w. przez Szwedów, armaty, fragmenty kamiennych ław z Mostu Poniatowskiego, drewnianą łódź tzw. dłubankę i wagonik, który służył do odgruzowywania murów getta.

Trwają poszukiwania wielkiej XVII-wiecznej marmurowej rzeźby orła zdobiącej niegdyś Pałac Kazimierzowski, która została zrabowana przez Szwedów podczas potopu. Statek wraz z cennym łupem zatonął.

Wiemy z przekazów ikonograficznych, że on się tam znajduje (...) w zasadzie byłby ukoronowaniem poszukiwań archeologów


– powiedział zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki. 
 

Orła nie udało się odnaleźć przez ostatnie kilka lat badań, wspominali o nim w 1906 r. piaskarze, którzy wówczas wydobyli go z dna, jednak podczas transportu zerwała im się lina i rzeźba ponownie wpadła do wody, zostało im tylko skrzydło


– dodał dr Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdzając jednocześnie, że obiekty wydobywane na początku XX w., w tym orzeł, dzisiaj mogą znajdować się pod grubą warstwą gruzu, który został wrzucony do rzeki po II wojnie światowej, a to niestety znacznie utrudnia poszukiwania.

W tym roku będą eksplorowane, namierzone wcześniej wraki, trzy drewniane i jeden stalowy. Jeden z nich, o długości 21 m, znajduje się na wysokości Tarchomina. Kolejny, mniejszy ok. 8-metrowy, na wysokości Cytadeli. Trzeci, ponad 20-metrowy jest na wysokości Zamku Królewskiego, a czwarty, ok. 13-14-metrowy znajduje się za mostem Siekierkowskim.Miasto myśli też o postawieniu między Centrum Nauki Kopernik a Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego tzw. Pawilonu Wiślanego, w którym eksponowano by znaleziska wydarte Wiśle, przynajmniej te opowiadające jakąś spójną historię.

 

 Źródło: um.warszawa.pl

#wykopaliska #Wisła #orzeł #Pałac Kazimierzowski

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo