Wielkogermańskie ambicje ponownie dają o sobie znać

  

W dokumencie postulującym stworzenie superpaństwa kumulują się najgorsze cechy niemieckiej ekspansji: napór na Wschód, rasistowskie poczucie wyższości wobec Słowian i uraz do krajów anglosaskich. Historia więc się nie skończyła, ale znów się powtarza - pisze Jakub Augustyn Maciejewski w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.

Wspólna armia, służby specjalne, waluta, kodeks karny, państwa pozbawione banku centralnego, indywidualnej obronności i samodzielnej polityki zagranicznej – to tylko niektóre postulaty Berlina i Paryża, dotyczące przebudowy Unii Europejskiej w Stany Zjednoczone Europy. Jak zwykle przed szereg ideologicznej gorliwości musiała wystąpić Platforma Obywatelska – Danuta Hübner, szefowa Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), zagroziła, że język angielski przestanie być oficjalnym językiem kontynentu. Choć dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski uspokaja, że dokument Francji i Niemiec jest jedynie kolejną, epizodyczną propozycją jednego grona polityków, to patrząc na te tendencje z szerszej perspektywy, można dostrzec analogie z wielkogermańską polityką naszego zachodniego sąsiada.

Czy na wschód od Odry jest jakaś cywilizacja?

Proponowanie nowych reguł prowadzenia polityki międzynarodowej czy hierarchii regionów w Europie (Francja i Niemcy jako rdzeń Zachodu, dalej tylko peryferie) do złudzenia przypomina Kongres Mocarstw z XIX w., kiedy ponad głowami mniejszych narodów kontynentu ustalano porządek społeczny i polityczny. Wtedy rolę elit, przekonanych o swoich uprawnieniach do budowania ładu, pełniły koronowane głowy i ich ministrowie, 200 lat później w ich buty wchodzą urzędnicy zamknięci w brukselskiej wieży z kości słoniowej. Taki porządek, zwany wówczas systemem kongresowym, był ustalany na linii tylko kilku stolic, zwłaszcza Berlina, Paryża, Petersburga i Londynu, a pozostałe kraje i narody musiały się podporządkować pod groźbą ekonomicznej i militarnej pacyfikacji. Jeśli la belle epoque wydaje się komuś zbyt odległa, by przyrównywać ją do współczesności, to warto przypomnieć, że to deklaracja prezydenta USA Woodrowa Wilsona o samostanowieniu narodów wbiła do głów dyplomatom największych stolic Europy, że nad Wisłą, Wełtawą czy Dunajem są inne nacje, chcące urządzać się wedle własnych tradycji. Póki też Berlin w czasach – nie bójmy się tego powiedzieć – Adolfa Hitlera urządzał porządki na Wschodzie, póty Neville Chamberlain czy Albert Lebrun kiwali głowami w Monachium czy Abbeville (12 września 1939 r. stwierdzono, że Polsce już nie trzeba pomagać w wojnie z III Rzeszą).

Nawet podczas demontowania komunizmu przez podnoszące głowy społeczeństwa Polaków, Czechów, Węgrów czy Litwinów, dla prezydenta USA George’a Busha czy głowy państwa francuskiego François Mitterranda było jasne, że o ich dalszy los należy pytać w Moskwie. Niestety, także w dziejach Unii Europejskiej zdarzało się porozumiewanie ponad głowami Polaków, Litwinów, Łotyszy czy innych narodów regionu – wystarczy wspomnieć Nord Stream czy słowa Jacquesa Chiraca o „Polakach, którzy stracili okazję, żeby siedzieć cicho”. W głowach przywódców Zachodu Polska to nadal nieistotna biała plama. Mogło to być zbliżone do prawdy w czasach Platformy Obywatelskiej, ale nie dziś.

Powalczyć o kształt Unii

Gdy w 2003 r. odbywało się w Polsce referendum w sprawie akcesji do Unii Europejskiej, rządzący wówczas przedstawiciele lewicy postkomunistycznej prowadzili kampanię propagandową tak, jakby za Odrą rozciągał się już ekonomiczny i polityczny raj. Tymczasem członkostwo w UE okazało się dopiero początkiem drogi do uznania Polski za część cywilizacji zachodniej. Owszem, możemy się oburzać, że chrzest, Mieszko I, odsiecz wiedeńska i Cud nad Wisłą wystarczająco nas zapisały do tej wspólnoty (może bardziej niż spadkobierców Bismarcka), ale XIX w. i komunizm przysporzyły dyplomatom na światowych salonach sporych problemów z pamięcią. Nasza obecność w instytucjach UE i NATO jest tylko drogą do uzyskania statusu równorzędnego partnera w rozmowach z Berlinem czy Paryżem. Zanim Stary Kontynent będzie chciał sprostać gospodarczo Chinom czy Stanom Zjednoczonym, musi przestać się bić i poniżać na własnym podwórku.

Lewiatan contra Behemot

Żyjąc na progu epoki, gdy świat będzie oscylował wokół kilku najsilniejszych biegunów politycznych – najpewniej USA, UE, Chin, Indii i Rosji – warto przestrzec przed inną złowrogą koncepcją. Nie tylko w Moskwie bowiem marzy się przywódcom podział globu nie wedle szwów kapitalizm–komunizm, ale wedle państw kontynentalnych i morskich. Tę wizję barwnie zobrazował Aleksandr Dugin, były doradca Putina, nazywając kraje Eurazji Behemotem, a Stany Zjednoczone z sojusznikami – Lewiatanem. Nie jest to jednak podział zupełnie nowatorski, bo w 1947/48 r. opisał go George Orwell w słynnej powieści „Rok 1984”, gdzie Eurazja zrodziła się z połączenia Rosji i Europy, a Oceania z symbiozy Ameryki Północnej (także Południowej) i Wielkiej Brytanii. Jeśli ten schemat nadal wydaje się komuś polityczną fikcją, niech odszuka rzeczników stworzenia osi Lizbona–Władywostok, na którą nawlecze się państwa walczące „ze zgniłym liberalizmem” Ameryki. Tacy są także w Polsce.

Potwory polityczne nie skonały wraz z nazizmem i komunizmem – totalne wizje superpaństw powracają na naszych oczach.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polscy archeolodzy odkryli antyczną mozaikę

Kom el-Dikka / By isawnyu - https://www.flickr.com/photos/34561917@N04/6761823987/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35682711

  

Mozaikę sprzed blisko 2 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Aleksandrii w Egipcie. Znalezisko świadczy nie tylko o zamożności ówczesnych mieszkańców badanych domów mieszkalnych, ale też o popularności sztuki mozaikarskiej - poinformowali odkrywcy.

Starożytny dom, wewnątrz którego dokonano odkrycia, położony jest na w sercu antycznego miasta - Aleksandrii. To stanowisko archeologiczne, określane jako Kom el-Dikka, badane jest od 1960 r. przez ekipę badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Ministerstwem Starożytności Egiptu.

W ostatnich latach prace wykopaliskowe koncentrują się na badaniach architektury mieszkalnej z I–III wieku, czyli czasów, w których Egipt znalazł się pod władaniem Rzymu.

"Skądinąd wiadomo, że budynki z tego okresu mogą być bogato zdobione, co znalazło potwierdzenie w naszych tegorocznych okryciach. W jednym z domów mieszkalnych odkryliśmy piękną mozaikową posadzkę"

– opowiada szef wykopalisk, dr Grzegorz Majcherek cytowany w komunikacie przesłanym do przez CAŚ UW.

Mozaika podłogowa zdobiła podłogę jadalni bogatego domu. Główne pole tej wielobarwnej posadzki, która mierzy 2,6 x 2,6 m, składa się z sześciu heksagonalnych paneli zdobionych kwiatami lotosu i obramowanych wijącymi się ornamentami. W pozostałych polach umieszczono pąki lotosu.

Zdaniem odkrywców taka kompozycja z użyciem koła wpisanego w kwadrat, była niezwykle popularna w rzymskim Egipcie. Uważana jest za element charakterystyczny dla stylu aleksandryjskiego.

Polski zespół odkrywał mozaiki na Kom el-Dikka już w poprzednich latach. Dla zwiedzających udostępnione są te eksponowane w tzw. Willi Ptaków z I-II w. Ruiny budowli określono w ten sposób właśnie ze względu na motywy widoczne na mozaice - przedstawia gołębie, pawie, przepiórkę i papugę.

To nie pierwsze ważne znalezisko polskich archeologów na Kom el-Dikka. W 2004 roku kierujący wykopaliskami dr Grzegorz Majcherek ogłosił odkrycie dużego kompleksu świetnie zachowanych sal wykładowych z czasów późnego antyku (V-VII w. n.e.). To jedyne znane z obszaru śródziemnomorskiego materialne pozostałości po starożytnej uczelni. Można je teraz zwiedzać w Parku Archeologicznym, utworzonym we współpracy z polskimi archeologami i konserwatorami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl