Żenująca zagrywka UE. Taka będzie kara za Brexit?

Danuta Hübner, szefowa Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), europosłanka PO, oświadczyła dziś, że język angielski przestanie być jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej po wyjściu Wielk

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska
Danuta Hübner, szefowa Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), europosłanka PO, oświadczyła dziś, że język angielski przestanie być jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

- Angielski jest obecnie jednym z 24 języków urzędowych UE, ponieważ Wielka Brytania uznaje go za swój język państwowy – cytuje Hübner portal politico.eu.

Jednak gdy tylko Londyn zakończy proces wyjścia ze Wspólnoty, angielski może stracić swój status.

Mamy regulacje prawne mówiące... że każdy kraj EU ma prawo wskazać tylko jeden oficjalny język. Irlandczycy zgłosili gaelicki, a Malta – maltański, czyli tylko Wielka Brytania zgłosiła angielski. Jeżeli nie ma Wielkiej Brytanii, nie mamy angielskiego

wyjaśniła eurosposłanka PO.

Angielski jest jednym z języków roboczych w europejskich instytucjach – powiedziała Hübner i dodała: – „To tak naprawdę dominujący język”, najczęściej używany przez urzędników w UE.

Komisja Europejska, której szefem jest pochodzący z Luksemburga Jean-Claude Juncker (niedawno wziął udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, za co był ostro krytykowany), już rozpoczęła częstsze używanie w swojej komunikacji zewnętrznej języków niemieckiego i francuskiego. Ma to być symboliczna odpowiedź na decyzję Wielkiej Brytanii o Brexicie – twierdzi amerykański „Wall Street Journal”.

Tymczasem przewodniczący rady regionalnej Toskanii, Eugenio Giani, zaapelował o uznanie włoskiego, jako jednego z języków urzędowych.

Nie bylibyśmy przeciw... nasz język powinni znać i w Europie, i na świecie

- powiedział Giani, komentując wynik czwartkowego brytyjskiego referendum.

 

Źródło: politico.eu,niezalezna.pl

#Brexit #angielski #Danuta Hübner

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo