Witold Waszczykowski weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Pradze. Po południu tego samego dnia rozmowy – już bez Steinmeiera – będą kontynuowane w Warszawie.

Podczas spotkania Steinmeier poinformuje szefów MSZ krajów V4 m.in. o przebiegu sobotnich konsultacji ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów założycielskich UE poświęconym przyszłości wspólnoty po wynikach referendum w Wielkiej Brytanii.

Konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec odbędą się rano w Pradze z uwagi na prezydencję Republiki Czeskiej w V4.

Jednak jeszcze tego samego dnia odbędzie się drugie spotkanie, bez udziału Steinmeiera.  Rozmowy będą kontynuowane po południu w Warszawie.

Szef polskiej dyplomacji w niedzielę rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Niemiec.

Głównym tematem rozmowy Waszczykowskiego i Steinmeiera były wyniki czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii. Ministrowie wymienili poglądy m.in. na temat dalszych możliwych scenariuszy funkcjonowania Unii Europejskiej. Podczas rozmowy minister Witold Waszczykowski poinformował o swoim udziale w planowanych poniedziałkowych konsultacjach.

Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.