Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało rekomendacje dotyczące upałów, jakie zaleją całą Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje Do 35 stopni ciepła w południowej części Polski. Ostrzeżenia 1. i 2. stopnia obowiązują już w całej Polsce. RCB wydało zalecenia dla administracji oraz samorządów.

Bardzo wysoka temperatura będzie się utrzymywać przez najbliższych kilka dni. W nocy będzie chłodniej. IMGW prognozuje, że temperatura minimalna wynosić ma ok. 18/21 stopni. Do weekendu zachmurzenie ma być małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Burzom mogą towarzyszyć ulewy i grad. Wiatr słaby, zmienny, południowy.  W rejonach burz może osiągać w porywach do 80 km/h.

IMGW alarmuje o ostrzeżeniach:


(Fot. screen pogodynka.pl)

Kolor pomarańczowy oznacza drugi stopień zagrożenia (głównie upałem, miejscowo drugi stopień zagrożenia burzowego).
Żółty kolor oznacza pierwszy stopień zagrożenia.

Szczegóły TUTAJ.
 
Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza przez prawie tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

RCB zaleca: