W niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 40. rocznicy protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku oraz powstania Komitetu Obrony Robotników. W trakcie obchodów uczestnikom protestów i twórcom KOR-u wręczone zostaną okolicznościowe medale.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16. Jednym z elementów obchodów będzie koncert pod hasłem „Głos Wolności” (godz. 16.30) organizowany pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotra Naimskiego.

Jak informowała „Gazeta Polska”, tego dnia Antoni Macierewicz i Piotr Naimski wraz z innymi twórcami KOR-u i uczestnikami protestów Czerwca 1976 r. otrzymają okolicznościowe medale przyznane przez Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po koncercie, w widowisku w reżyserii Romana Kołakowskiego, wystąpią m.in.: Ewa Dałkowska, Natalia Sikora, Dominika Figurska, Marek Bałata, a także Teatr Piosenki w repertuarze pieśni patriotycznych i utworów największych polskich poetów. Uroczystości zakończy Koncert Niepokornych – Jana Pietrzaka i Leszka Czajkowskiego.

25 czerwca 1976 r. robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka wyszli na ulice, protestując przeciwko podwyżkom cen i poniżaniu ich przez władze PRL-u. Komuniści szybko stłumili opór społeczny. Za robotnikami murem stanęła jednak polska inteligencja, zawiązując we wrześniu 1976 r. Komitet Obrony Robotników. Organizacja wspierała poszkodowanych przez władzę, walczyła o ich prawa i godne życie. KOR wywołał lawinę ludzkiej solidarności, stając się symbolem „narodu wstającego z kolan”, który upomina się o swoją godność i historię.