O godz. 23.00 czasu polskiego zakończyło się brytyjskie referendum dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Oficjalne wyniki zostaną podane jutro rano, ale już pojawiły się sondażowe badania. Według nich Brytyjczycy zdecydowali o pozostaniu w Unii Europejskiej. Nie jest to jednak exit poll, a jedynie sondaż na niewielkiej grupie respondentów, czyli wynik może się zmienić.

Nie będzie Brexitu - wynika z pierwszych badań sondażowych.

"Jedyny sondaż po zakończeniu głosowania, YouGov, 5000 osób"

Do głosowania byli uprawnieni obywatele Brytanii, Irlandii i Wspólnoty Narodów (Commonwealth), którzy ukończyli 18 lat i mieszkają w Wielkiej Brytanii. W referendum wzięli też udział obywatele brytyjscy, mieszkający za granicą, którzy byli zapisani na liście wyborczej w ciągu ostatnich 15 lat, a także obywatele z Gibraltaru. Imigranci mieszkający na Wyspach i pochodzący z krajów Unii Europejskiej nie mogli brać udziału w głosowaniu. 

Kampania referendalna mocno podzieliła nie tylko Brytyjczyków, ale i tamtejszą prasę. Spośród dziesięciu najpopularniejszych dzienników w Wielkiej Brytanii sympatie rozłożyły się po równo. Pięć z nich popierało wyjście z UE, a pięć pozostałych zachęcało czytelników do pozostania we wspólnocie.

Ostatnie sondaże przeprowadzone tuż przed referendum dawały przewagę zwolennikom pozostania w UE. Według Populus za pozostaniem opowiedziało się 55 proc. badanych, a według Ipsos Mori – 52 proc.

Wydarzeniom na Wyspach z uwagą przyglądali mieszkańcy całej Unii Europejskiej. Przed referendum obywatele państw członkowskich różnie oceniali skutki Brexitu. Większość z nich – chodzi o 54 proc. badanych – chciała, aby Brytyjczycy pozostali w Unii. Natomiast co piąty ankietowany uważał, że Brytyjczycy powinni opuścić wspólnotę.

Z badań wynikało też, że aż 45 proc. mieszkańców państw Unii Europejskiej – poza Wielką Brytanią – obawiało się, że Brexit spowoduje ogólne pogorszenie sytuacji w całej UE. Ta sama grupa była również przekonana o pogorszeniu sytuacji ekonomicznej. Z kolei 26 proc. uważało, że bez Brytyjczyków Unia straci swoje wpływy.

Konsekwencjami wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE najbardziej martwili się Polacy – 51 proc., a na drugim miejscu byli Niemcy – 48 proc. Z kolei Francuzi, Hiszpanie oraz Włosi zachowali największy spokój – większość ankietowanych z tych krajów nie przewidywała negatywnych skutków Brexitu.